IMPREZY

Grudzień z Klubem Seniora „Młodzi Duchem”:

 

- 12.12.2018 godz. 16.00 - Świąteczne podsumowanie roku. Wstęp wolny. Miejsce: Przystań Twórcza.

Obejrzymy film Mirosława Maja z projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu oraz zdjęcia z całego roku 2018 r. ze spotkań Klubu Seniora „Młodzi Duchem”.

 

     - 13.12.2018 r. (czwartki) godz. 10.30 – 12.00 - „Śpiewy w Kręgu” z Agatą Szmigrodzką. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej.

Zapraszamy serdecznie na cykl spotkań „Śpiewy w Kręgu”, które wraz z Klubem Seniora „Młodzi Duchem” prowadzi wspaniała jeleniogórska artystka Agata Szmigrodzka. Jeśli lubisz śpiewać w przyjacielskim gronie lub słuchać piosenek wykonywanych przez energiczną grupę to impreza właśnie dla Ciebie. Spotkania, które zaproponowali Klubowicze, odbywają się co tydzień w czwartki w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Repertuar ustalają uczestnicy spotkań m.in. stare polskie hity i piosenki biesiadne. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

W październiku 2018 r. odbyły się spotkania:

25.10.2018r. - Śpiewy w Kręgu cieszą się coraz większą popularnością. Seniorzy spędzają miło czas przy wspólnym śpiewie i dźwiękach muzyki. Wykonują wybrane przez siebie polskie utwory. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść. Wstęp jest wolny. Czwartki godz. 10.30.

   

 

24.10.2018 r. - „Jeszcze jeden Mazur” zabrzmiał wczoraj (24.10.2018r.) podczas Wernisażu wystawy z koncertem młodych artystów oraz szczyptą poezji Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej

Wernisaż wystawy prac nadesłanych na konkurs plastyczny „Od mazura do kujawiaka” oraz zdjęć z projektu, czytanie fragmentów poezji przez członków Klubu Seniora oraz koncert młodych artystów Malwiny Jańty i Tomasza Tafa, a wszystko w kontekście mazurków, rozumianych jako taniec, pieśni, wiersze, czy też utwory operowe.

 

A kto nie był, będzie miał okazję posłuchać koncertu już w najbliższą niedzielę (28.10.18r.) o godz. 16.00 w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej. Wstęp jest bezpłatny, nie trzeba się zapisywać – wystarczy przyjść i wspólnie „Odkryć Tajemnicę Mazura”.

 

Spotkanie zrealizowane zostało przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

 

Wyniki konkursu plastycznego „Od mazurka do hymnu”

 

Dla dzieci (6-14) i seniorów (50+)

 

Konkurs zrealizowany został z projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

 

 

 

Na konkurs wpłynęło 69 prac.

 

 

 

Jury w składzie:

 

        1.)     Luiza Laskowska, Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze

 

                    2.)    Anna Szydłowska-Robak, Dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze

 

przyznało nagrody:

 

Kategoria dzieci:

 

1.)    Miejsce: Julia Muchel

 

2.)    Miejsce: Zofia Golec

 

3.)    Miejsce: Tosia Smolińska

 

4.)    Wyróżnienie: Mikołaj Witko

 

Kategoria seniorzy:

 

1.)    Miejsce: Teresa Kamińska

 

2.)    Miejsce: Barbara Jura

 

3.)    Miejsce: Danuta Fiłek

 

4.)    Wyróżnienie: Lucyna Zagulska

 

Nagrodami były smartwatche dla dzieci i smartbandy dla seniorów oraz drobny upominek za wyróżnienie w kategorii seniorzy (50+).

 

Wszystkie prace zostały wyeksponowane w Przystani Twórczej.

 

Dziękujemy małym i dużym artystom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

 

 

- 18.10.2018 r. - „Śpiewy w Kręgu” z Agatą Szmigrodzką.

Klubowicze śpiewali utwory patriotyczne i znane polskie przeboje. Pod okiem Agaty Szmigrodzkiej ćwiczyli dykcję oraz ruchy przeponą. Do wspólnych śpiewów może dołączyć każdy. Wstęp jest wolny.

   

 

- 17.10.2018 r. - „Wspólnie raźniej” – przygotowania do wernisażu wystawy zdjęć i prac plastycznych z projektu pn. Tajemnica Mazura

Członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” przygotowali wspaniałą wystawę zdjęć z warsztatów i prac plastycznych z konkursu pt. „Od mazurka do hymnu”.

Dziękujemy seniorom za pomoc i wspólnie spędzony czas.

Spotkanie realizowane jest przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

 - 11.10.2018 r. - „Śpiewy w Kręgu” z Agatą Szmigrodzką.

Ćwiczenia dykcyjne oraz na przeponę wykonywali seniorzy wraz z Agatą Szmigrodzką, która prowadzi zajęcia. Klubowicze śpiewali „Marsz Polonia”, „Odpowie ci wiatr”, „Kwiat paproci” oraz „Czerwony pas”. Wszyscy wspaniale bawili się przy dźwiękach muzyki.

- 10.10.2018r. - „Do Mazurka jeden krok” – warsztaty muzyczno-wokalne dla seniorów (50+) ze Szkołą Muzyczną YAMAHA.

Szkoła Muzyczna YAMAHA poprowadziła wspaniałe warsztaty muzyczno-wokalne „Do Mazurka jeden krok” na temat historii mazurków, techniki wokalnej oraz ciekawostek związanych z Hymnem Polski. Seniorzy wysłuchali hymnu Jugosławii, melodią bardzo zbliżoną do naszego, dowiedzieli się jak śpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” oraz, że Hymn Polski był drugim na Świecie po francuskiej Marsyliance. Wspólnie z dziećmi ze Szkoły Yamaha w wieku od 2 lat śpiewali m.in. kujawiaka - „Czerwone Jabłuszko”. Maluchy wykonały również krakowiaka oraz wspólnie z klubowiczami grali na instrumentach. Wszyscy na baczność, także rodzice i dziadkowie dzieci odśpiewali Hymn Narodowy. Nie zabrakło ćwiczeń przepony, wspólnych śpiewów np. „Poloneza Warszawskiego” i „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” oraz tańców w parach – uczestnicy spotkania tańczyli poloneza.

Spotkanie zrealizowane zostało przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

- 05.10.2018 r. - Spektakl „Niedźwiedź, Oświadczyny” Teatru Norwida.

 

Klubowicze obejrzeli na scenie Teatru Norwida jednoaktówki „Niedźwiedź” i „Oświadczyny” Antona Czechowa w reżyserii Turgay Velizade, które są światową klasyką komedii. Seniorom bardzo podobały się wcielenia aktorskie, szczególnie tytułowego „Niedźwiedzia”, w którego rolę wcielił się znakomity jeleniogórski aktor Jacek Grondowy.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

- 04.10.2018r. - „Śpiewy w Kręgu” z Agatą Szmigrodzką.

 

Klubowicze śpiewali różne utwory m.in. „Marsz Polonia”, czy też „Kujawiak” oraz przypominali sobie piosenki z poprzednich spotkań. Wspólnie z Agatą Szmigrodzką ćwiczyli przeponę oraz dykcję.

 

Jeśli lubisz śpiewać w przyjacielskim gronie lub słuchać piosenek wykonywanych przez energiczną grupę to impreza właśnie dla Ciebie. Spotkania, które zaproponowali Klubowicze, odbywają się co tydzień w czwartki od 10.30 do 12.00 w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Repertuar ustalają uczestnicy spotkań m.in. stare polskie hity i piosenki biesiadne. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

 We wrześniu 2018 r. odbyły się spotkania:

 

- 27.09.2018r. - „Śpiewy w Kręgu” z Agatą Szmigrodzką.

Klubowicze wspólnie z nowymi uczestnikami śpiewali różne utwory m.in. ”My pierwsza brygada”, „Marsz Polonia” oraz przypominali sobie utwory z poprzednich spotkań. Wspólnie ćwiczyli przeponę oraz dykcję.

Jeśli lubisz śpiewać w przyjacielskim gronie lub słuchać piosenek wykonywanych przez energiczną grupę to impreza właśnie dla Ciebie. Spotkania, które zaproponowali Klubowicze, odbywają się co tydzień w czwartki od 10.30 do 12.00 w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Repertuar ustalają uczestnicy spotkań m.in. stare polskie hity i piosenki biesiadne. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

 

- 26.09.2018 r. - „Z rowerem koleją” oraz „Jelenie Góry oczami Bolesława Osipika”.

Bolesław Osipik opowiedział o trudnościach związanych z podróżami koleją z rowerem oraz o wyprawie z Jeleniej Góry, przez Jelenią Górę do Jeleniej Góry na rowerze. W spotkaniu uczestniczył również jego brat bliźniak Mieczysław, który prezentował zdjęcia oraz materiały z ogólnopolskich zlotów bliźniaków.

- 20.09.2018 r. - „Śpiewy w Kręgu” z Agatą Szmigrodzką.

Klubowicze wspólnie z nowymi uczestnikami śpiewali różne utwory m.in. „Marsz Polonia”, „Mazurek Dąbrowskiego” oraz przypominali sobie utwory z poprzednich spotkań. Nie zabrakło ćwiczeń przepony oraz dykcji.

Jeśli lubisz śpiewać w przyjacielskim gronie lub słuchać piosenek wykonywanych przez energiczną grupę to impreza właśnie dla Ciebie. Spotkania, które zaproponowali Klubowicze, odbywają się co tydzień w czwartki od 10.30 do 12.00 w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Repertuar ustalają uczestnicy spotkań m.in. stare polskie hity i piosenki biesiadne. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

 

 

- 19.09.2018 r. - „Od mazurka do hymnu” – warsztaty plastyczne prowadziła Maria Maczkowska.

„Od mazurka do hymnu” – warsztaty plastyczne dla Klubu Seniora poprowadziła malarka Maria Maczkowska, która na podstawie obrazów polskich malarzy opowiedziała o wątkach patriotycznych w malarstwie dotyczących Hymnu Polski i czasów I wojny światowej. Uczestnicy spotkania wykonali własną wizję szeroko rozumianego słowa „mazurek” oraz jego „drogi” do hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Powstały oryginalne kolaże inspirowane takimi obrazami jak m.in. „Polonia” (Alegoria Polski) Jacka Malczewskiego z 1918 r., „Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku krakowskim” Michała Stachowicza, czy też „Wjazd generała Henryka Dąbrowskiego do Rzymu na czele legionu 1850” Januarego Suchodolskiego.

Spotkanie zrealizowane zostało przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

 

- 12.09.2018 r. - „Historia powstania hymnu Polski” - prelekcja Stanisława Firszta.

Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego opowiedział o „Historii powstania Hymnu Polski”, o ciekawostkach z nim związanych oraz o regionalnych wątkach. Seniorzy dowiedzieli się, że Józef Wybicki, autor tekstu „Pieśni Legionów Polski” był w Karkonoszach na Śnieżce z dwoma synami i wpisał się w księdze pamiątkowej. Melodie tej pieśni wykorzystały do swoich hymnów takie państwa, jak: Ukraina, czy też Jugosławia. Miała być również w hymnie ruchu politycznego panslawizmu, łączącego Słowian. Autor tekstu gdy zobaczył Legiony Polskie powiedział „Jeszcze Polska nie zginęła” stąd pierwsze słowa hymnu, którego tekst był nawet drukowany we włoskich gazetach.

Spotkanie zrealizowane zostało przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

 

 

- 05.09.2018 r.  - „Przeżyjmy to jeszcze raz” – film i otwarcie wystawy prac Marii Maczkowskiej z projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie.

Klubowicze obejrzeli filmy Mirosława Maja oraz prace malarki Marii Maczkowskiej, członkini Klubu, które powstały podczas realizacji międzypokoleniowego projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, realizowanego z programu „Seniorzy w akcji”, finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz dofinansowanego z budżetu Miasta Jelenia Góra. Seniorzy rozmawiali również o nowym projekcie pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, w którym wezmą udział wspólnie z dziećmi.