IMPREZY

NEWSLETTER

Dołącz do Klubu Seniora "Młodzi Duchem" - nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść :)

 

Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Seniora "Młodzi Duchem":

 

 

Spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w czerwcu 2018r.:

 

  • „Magiczna moc Sobótki” - Finał projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie. 16.06.2018 r. od godz. 13.30 do 15.00 w Parku Zdrojowym, o godz. 15.00 przejście do Parku Norweskiego (puszczanie wianków na stawie) do godz. 16.00. Wstęp wolny.

     

    Tańce w kręgu dla wszystkich, warsztaty robienia wianków z krepiny (włoskiej bibuły) oraz z polnych kwiatów, czarodziejskie malowanie kwiatu paproci, wróżby, czytanie poezji świętojańskiej oraz wernisaż wystawy fotograficznej - to właśnie „Magiczna moc Sobótki”. Zapraszamy na otwartą imprezę taneczną w Parku Zdrojowym i Norweskim, będącą finałem międzypokoleniowego projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie.

    Dzieci w wieku 6-14 wraz z seniorami (50+) z Klubu Seniora przygotowywali Tańce w Kręgu z całego świata, by zaprosić do wspólnego tańca małych i dużych jeleniogórzan oraz turystów. Zaplanowali tańce przeplatane wróżbami i czytaniem fragmentów „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego. Na stoiskach artystycznych będzie można wykonać wianki oraz namalować „zielaki”, czyli kompozycje ziół. Tańce poprowadzi wspaniała artystka Agata Szmigrodzka, wróżyć z ziół będzie niezwykła cieplicka malarka, poetka Maria Maczkowska, warsztaty wyplatania wianków z polnych kwiatów poprowadzą również seniorzy z Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Na koniec odbędzie się puszczanie wianków na wodzie w Parku Norweskim.

    Projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra. Impreza realizowana jest przez Przystań Twórczą - Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze wraz z Klubem Seniora „Młodzi Duchem”. Więcej informacji można uzyskać w Przystani Twórczej pod nr tel. 75 – 71 – 22 – 892.

 

Dziękujemy serdecznie naszym sponsorom za wsparcie projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie.

Sponsorem słodkich nagród i poczęstunku jest Hotel Gołębiewski w Karpaczu.

Sponsorem upominków jest Pani Katarzyna.

 

W czerwcu 2018r. odbyły się spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

 

- 13.06.2018 r. - Przygotowania do imprezy „Magiczna moc Sobótki”.

Członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” pomogli w przygotowaniu otwartej, tanecznej imprezy plenerowej „Magiczna moc Sobótki”, zaplanowanej na 16 czerwca 2018r. przygotowując wystawę fotograficzną oraz stoisko z warsztatami plastycznymi „Kwiat paproci z moich snów”. Odbyła się również próba czytania fragmentów „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego. Klubowicze wsparli w ten sposób międzypokoleniowy projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie”.

 

   

 

-  06.06.2018 r. - Zdobywca Kilimandżaro Krzysztof Tęcza.

O wyprawie na Afrykańską Koronę Ziemi, czyli Kilimandżaro oraz o trudach z nią związanych opowiedział „Młodym Duchem” Krzysztof Tęcza, podróżnik z regionu jeleniogórskiego, podczas „Spotkania przy okrągłym stoliku” z Klubem Seniora. Uczestnicy spotkania obejrzeli fascynujące zdjęcia z wejścia na tę najwyższą, wolno stojącą górę na świecie, która wznosi się na 5900 m n.p.m.

 

 W maju 2018r. odbyły się spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

 

- 30.05.2018 - Wiosenne tańce w Parku Norweskim z Agatą Szmigrodzką.

Międzypokoleniowe „Tańce w Kręgu” zagościły w Parku Norweskim. Klubowicze wraz z dziećmi pod okiem wspaniałej instruktorki Agaty Szmigrodzkiej zatańczyli w plenerze oryginalne tańce w kręgu z różnych stron świata. Spacerowicze dołączali się do gorących rytmów z Peru, czy też Anglii. Tancerze rozdali okolicznym mieszkańcom barwne kwiaty, do których dołączone były zaproszenia na czerwcową imprezę taneczną – finał projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, który odbędzie się 16 czerwca 2018r. o godz. 13.30 w Parku Zdrojowym. Wstęp wolny.

Spotkanie było również próbą przed finałem projektu „Młodzi Duchem w Akcji”, który jest realizowany i finansowany z programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra.

- 23.05.2018 r. - Kwieciste malowanie spódnic.

Cieplicka artystka-malarka Maria Maczkowska poprowadziła oryginalne warsztaty malowania spódnic w kwieciste wzory dla dzieci oraz seniorów z „Tańców w Kręgu”. Wspaniałe kwiaty ozdobiły stroje naszej międzypokoleniowej grupy. Członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” pomagali przy malowaniu barwnych kwiatów farbami do tkanin i w ten sposób wsparli projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, realizowany z programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

- 16.05.2018 r. - Wiosenny spacer do Złotego Widoku.

Aleksandra Iwko, członkini Klubu Seniora „Młodzi Duchem” zaprowadziła klubowiczów do Michałowic, gdzie zobaczyli Złoty Widok - szczyt na krańcu Pogórza Karkonoskiego, z którego rozpościera się piękny widok na Wysoki Grzbiet z Wysokim Kamieniem, Szklarską Porębę i panoramę Karkonoszy z ich szczytami: Szrenicą, Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Uczestnicy wycieczki zobaczyli również Kociołki wietrzeniowe, czyli skałki z nietypowymi wyżłobieniami.

 

- 09.05.2018 r. – „Twórca Gąski” Teatru Norwida.

Na „Spotkaniu przy okrągłym stoliku” Klubowicze gościli Piotra-Bogusława Jędrzejczaka, reżysera wspaniałego spektaklu „Gąska” w wykonaniu Teatru im. C.K. Norwida. Kierownik artystyczny jeleniogórskiego teatru opowiedział o swojej twórczości, zdradził kulisy powstawania humorystycznego przedstawienia „Gąska” oraz przybliżył plany artystyczne Teatru imienia Cypriana Kamila Norwida na kolejne sztuki. Po miłej i edukacyjnej rozmowie Piotra-Bogusława Jędrzejczaka z „Młodymi Duchem” wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

W kwietniu 2018r. odbyły się spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

 

- 25.04.2018 – Czar wodospadu Podgórnej i Kaskady Myi.

Członkini Klubu Seniora „Młodzi Duchem” Aleksandra Iwko zabrała  klubowiczów na wspaniałą wycieczkę do Wodospadu Podgórnej w Przesiece, przy którym orzeźwiającej kąpieli zażywają „morsy”. Grupa obejrzała również malownicze Kaskady Myi, czyli ciąg kilku pięknych, małych wodospadów na górskim potoku oraz zabytkowy młyn z 1805r. znajdujący się w Przesiece.

 

- 18.04.2018 r. - „Wiosenne kwiaty z krepiny”.

Wiosenne kwiaty z krepiny” wykonali seniorzy wraz z dziećmi podczas międzypokoleniowego spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Teresa Desput poprowadziła warsztaty artystyczne tworzenia barwnych kwiatów z krepiny, czyli włoskiej bibuły. Kwiaty posłużą do promocji czerwcowego finału projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, realizowanego z projektu „Seniorzy w Akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Klubowicze wsparli w ten sposób projekt i pomogli naszej międzypokoleniowej grupie „Tańców w Kręgu” w jego realizacji.

 

 

- 11.04.2018 r. Jedna z tajemniczych „Ośmiu kobiet”.

Jedna z tajemniczych „Ośmiu kobiet” - wspaniała jeleniogórska aktorka Iwona Lach rozmawiała z Klubem Seniora „Młodzi Duchem”, podczas „Spotkania przy okrągłym stoliku”. Znakomita artystka, która wcieliła się w oryginalną rolę teściowej pana domu w spektaklu „Osiem kobiet” Teatru Norwida, uchyliła rąbka tajemnicy tworzenia spektakli. Opowiedziała o różnych nieoczekiwanych wydarzeniach towarzyszących przedstawieniom, w których grała, o karierze aktorskiej, a także o swoim hobby, którym jest ogrodnictwo. „Młodzi Duchem” pokochali nie tylko kreacje aktorskie Iwony Lach, ale również aktorkę, która zachwyciła seniorów swoją otwartością i ciepłem.

 

- 04.04.2018 r. - „Rowerowe i motorowerowe podróże po Europie Bolesława i Mieczysława Osipików”.

Kolejnymi gośćmi na spotkaniu Klubu Seniora „Młodzi Duchem” byli bracia bliźniacy Bolesław i Mieczysław Osipikowie, którzy podróżują rowerami przez Europę promując Jelenią Górę oraz aktywny sposób spędzania czasu. Podczas „Spotkania przy okrągłym stoliku” opowiedzieli Klubowiczom o swojej pasji i przygodach związanych z podróżami m.in. do Belgii, Holandii, Austrii, Słowacji, czy też Grecji.

 

 

 

W marcu 2018r. odbyły się spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

 

- 28.03.2018 - Ślady gminy żydowskiej w Jeleniej Górze. Wstęp wolny.

 O „Śladach gminy żydowskiej w Jeleniej Górze” oraz ciekawej historii mieszkańców wyznania mojżeszowego opowiedział Ivo Łaborewicz z Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, na podstawie dawnych fotografii i dokumentów. Seniorzy mogli zobaczyć jak wyglądała niegdyś synagoga wybudowana w centrum miasta, czy też dostrzec zdobienia na budynkach wskazujące na żydowskie pochodzenie właściciela, które przetrwały do dziś.

 

 

- 23.03.2018r. – „Osiem kobiet” Teatru Norwida

Spektakl „Osiem kobiet” w reżyserii znanego aktora Jerzego Bończaka w wykonaniu Teatru im. C.K. Norwida zachwycił Klub Seniora „Młodzi Duchem” oryginalnym dowcipem i zaskakującymi zmianami akcji. Jedna z tajemniczych „Ośmiu kobiet” – Iwona Lach, grająca teściową pana domu, będzie gościem na „Spotkaniu przy okrągłym stoliku” w Klubie Seniora już 18.04.2018r. o godz. 16.00.

 


  

- 14.03.2018 r. – „Kocham świat za-żarcie”

Kocha świat za-żarcie” podróżnik Stanisław Dąbrowski, który był kolejnym gościem Klubu Seniora „Młodzi Duchem” na „Spotkaniu przy okrągłym stoliku”. Opowiedział o potrawach z rożnych stron świata, stąd nazwa prelekcji „Kocham świat za-żarcie”. Zdradził klubowiczom tajemnice związane ze smakami kuchni: azjatyckiej, amerykańskiej oraz afrykańskiej. Pomysłodawczynią spotkania była członkini Klubu Seniora „Młodzi Duchem”.

 

 

 

- 07.03.2018 r. - Chiny oczami Bartosza Lipińskiego.

Z nartami przez świat” - Gościem Klubu Seniora na nowym cyklu pod nazwą „Spotkania przy okrągłym stoliku” był podróżnik Bartosz Lipiński, który opowiedział o swoich podróżach do Chin, Australii
oraz o pasji związanej z narciarstwem biegowym. Pomysłodawcą spotkania był członek Klubu Seniora „Młodzi Duchem”.

 

   

 

W lutym 2018r. odbyły się spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

 

 

- 28.02.2018 r. - Historia Nocy Świętojańskiej oczami Stanisława Firszta.

Klub Seniora „Młodzi Duchem” wraz z dziećmi z międzypokoleniowego projektu „Tańców w Kręgu” poznali historię Nocy Świętojańskiej, którą opowiedział Stanisław Firszt, Dyrektor Muzeum Przyrodniczego. Gość Klubu Seniora, który jest archeologiem przedstawił również ciekawe wątki i nawiązania do Nocy Św. Jana, które odnalazł w regionie jeleniogórskim oraz w samych Cieplicach.

 

 

 

 

- 21.02.2018 r. - Szczypta historii w Muzeum Karkonoskim.

 

Cmentarzysko kultury łużyckiej, złoty skarb piechowicki, łańcuch z jeleniogórskiej szubienicy, szklane kielichy narzeczeńskie, a nawet drewniany wodociąg z centrum miasta – to jedynie część z zabytków, które obejrzeli „Młodzi Duchem” w Muzeum Karkonoskim. Tomasz Miszczyk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Karkonoskiego opowiedział o historii Jeleniej Góry i regionu jeleniogórskiego na podstawie zebranych eksponatów archeologicznych. Seniorzy zobaczyli również barwną Wystawę Szkła Artystycznego.

 

 

 

 

 

- 14.02.2018 r. - Szczypta historii w Muzeum Karkonoskim.

 

 Z okazji Walentynek Teresa Desput poprowadziła warsztaty artystyczne origami. Uczestnicy spotkania wykonali łabędzie z papierowych trójkącików. Zwierzęta te związane w mitologii greckiej z Afrodytą,
są symbolem miłości. Członek Klubu Seniora Bronisław Jarosz poczęstował wszystkich pysznym śledzikiem ze świeżym chlebkiem. Dziękujemy za obecność, oryginalne inicjatywy oraz cierpliwość
do origami.

 

 

 

- 07.02.2018 r.Tadeusz Wnuk i historia Teatru Norwida

Nowy cykl w Klubie Seniora pod nazwą „Spotkania przy okrągłym stoliku”, Młodzi Duchem rozpoczęli od zaproszenia Tadeusza Wnuka, dyrektora Teatru im. C.K. Norwida, który opowiedział o fascynującej i barwnej historii Teatru, o planach remontowych siedziby oraz o sztuce „Osiem kobiet” w reżyserii Jerzego Bończaka. Na naszym czarodziejskim stoliku znalazł się znaczący rekwizyt, w postaci starego telefonu, który jest nieraz „deską ratunku” dla aktorów. Bowiem gdy zapomną tekstu i podnoszą słuchawkę, sufler podpowiada rolę. Nie zabrakło filmu dokumentującego ciekawe i niełatwe dzieje Teatru
po II wojnie światowej. Dyrektor, który jest również znakomitym aktorem, mówił także o początkach własnej kariery zawodowej, związanej z Jelenią Górą.

Już 23 marca 2018r. o godz. 19.00 (zbiórka w Teatrze o 18.30) Klub Seniora wybiera się właśnie na znakomity spektakl „Osiem kobiet”. Bilet kosztuje 10 zł (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej).

 

 

 

W styczniu 2018r. odbyły się spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

 

 

- 31.01.2018 r.Międzypokoleniowe warsztaty „Kwieciste Wianki z krepiny”

 

Międzypokoleniowe warsztaty artystyczne - Kwieciste Wianki z krepiny zintegrowały naszą taneczną grupę z projektu „Młodzi Duchem w Akcji” z całym Klubem Seniora. Dzieciom towarzyszyli również rodzice, którzy wspólnie z seniorami wykonali 23 wianki na mesmeryczne Tańce w Kręgu. Barwne kwiaty z krepiny (włoskiej bibuły) pomagała zaplatać Teresa Desput, prowadząca warsztaty wraz z córką.

Uczestnicy spotkania wsparli projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, realizowany przez Klub Seniora „Młodzi Duchem”. Kwieciste wianki ozdobią głowy małych i dużych tancerzy już podczas najbliższego spotkania na „Tańcach w Kręgu” z Agatą Szmigrodzką, które odbędą się już jutro (02.02.2018r.) o godz. 13.00 w Przystani Twórczej (obowiązują wcześniejsze zapisy).

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze  dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

 

 

 

- 10.01.2018 r.Koncert Mis i Gongów Tybetańskich

Wspaniały Koncert Mis i Gongów Tybetańskich w wykonaniu Grzegorza Piotrowicza zrelaksował seniorów i przeniósł do różnych światów oraz barw dźwięku. Masaż dźwiękiem okazał się niesamowitą przygodą, podczas której Klubowicze odwiedzili Tybet, a nawet wybrali się nad morze. „Młodzi Duchem” doświadczyli odprężenia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Spotkanie zaplanowała członkini Klubu Seniora.