IMPREZY

NEWSLETTER

 

 

Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Seniora "Młodzi Duchem" 2017r.:

 

- 25.05.2017 r. (Czwartek) godz. 11.00 - Ścieżką poetów

Wycieczka odnowioną „Ścieżką poetów” na jeleniogórski Helikon ku Perle Zachodu realizowana w ramach spotkań autorskich klubowiczów. Wyprawę poprowadzi bowiem członkini Klubu Aleksandra Iwko, która opowie o atrakcjach tej Góry Muz. Wstęp wolny. Zbiórka o godz. 11.00 przy dworcu głównym PKS-u w Jeleniej Górze.

 

- 31.05.2017 r. godz. 17.00 - Wieczór Autorski Marii Maczkowskiej

Poezja, malarstwo i śpiew, czyli Wieczór autorski Marii Maczkowskiej. Poetka i malarka zaprezentuje swój najnowszy tomik wierszy „Między Myślami” oraz wybrane obrazy – akwarele i akryle. Gościnnie wystąpią młodzi muzycy, laureaci Cieplickiego Kutra Artystycznego: Gabriel Wiłun i Tomasz Taf.Wstęp wolny.

 

Zapraszamy na spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w czerwcu:

 

- 07.06.2017r. 16.00 – 18.00 - Pałac Schaffgotschów. Wstęp wolny.

Zwiedzanie zabytkowego Pałacu Schaffgotschów z omówieniem jego historii. Seniorzy odkryją tajemnicze przejście na strych ukryte w szafie, poznają ciekawą historię Sali Błękitnej i Lustrzanej oraz obejrzą oryginalne meble, które zachowały się po II wojnie światowej. (zbiórka o godz. 15.50 przy Pałacu Schaffgotschów). Filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze przy Placu Piastowskim 27.

 

- 14.06.2017 r. godz. 16.00 – 18.00 – Choreoterapia. Wstęp wolny.

Choreoterapeutka Małgorzata Ślusarska poprowadzi oryginalne zajęcia terapii poprzez taniec dla członków Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Tenisiści będą mieli możliwość w tych godzinach rozegrania meczu w ping-ponga. O godz. 16.00 w Przystani Twórczej tenisiści będą mieli możliwość rozegrania meczu w ping-ponga. Spotkanie odbędzie się w Przystani Twórczej.

 

- 21.06.2017 r. godz. 13.00 – 15.00 – Kwiaty wabią. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej lub pod nr tel. 75-71-22-892).

O karkonoskich kwiatach opowie Maja Marcinkowska z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Sobieszowie. Zbiórka o godz. 12.20. na przystanku Osiedle Orle (odjazd autobusu nr 7 o godz. 12.25 – bilety autobusowe we własnym zakresie). O godz. 16.00 w Przystani Twórczej tenisiści będą mieli możliwość rozegrania meczu w ping-ponga.

 

 

W maju 2017r. odbyły się spotkania:

 

25.05.2017r. – Gra w Parku Norweskim

Seniorzy wzięli udział w grze terenowej historycznymi ścieżkami Parku Norweskiego. Na podstawie mapy odkrywali ciekawe miejsca i opowieści z nimi związane. Świetna zabawa połączona z przygodą przypadła do gustu przystaniowym „Młodym Duchem”. Trzy grupy: Sikoreczki, One i On oraz Dziewuchy-Zuchy zmierzyły się z zadaniami sportowymi, odnajdywały historyczne punkty na mapie, odpowiadały na pytania z nimi związane oraz odważnie wykonywały zadania. Seniorzy tańczyli więc tańce wokół dębu Hindenburga, rysowali własne portrety oraz wymarzony pomnik przyrody, pletli wianki dla Wincentego Pola i układali serca na moście zakochanych, pod natchnieniem miejsca pisali wiersze o „Młodych Duchem” na kładce „Ducha Gór”.  Dziękujemy wszystkim życzliwym spacerowiczom, zarówno młodym, jak i starszym za wspaniały doping i chęć niesienia pomocy w odpowiadaniu na niełatwe pytania 

Szczypta twórczości „Młodej Duchem”:

„My młodzi, my młodzi

Nam życie nie szkodzi

Tańczymy, śpiewamy

Z kijkami chadzamy

Przyrodę kochamy”

 

„Młodzi Duchem zawsze w ruchu

Taniec, śpiew, muzyka to nasza taktyka

Zdobywamy wiedzę i sprawności,

Mając z tego dużo radości”

 

„50 mieć plus to nie grzech,

Umieć głośno się śmiać to nie grzech

Tańczyć w Parku Norweskim to nie grzech

Słuchać śpiewu ptaków to nie grzech

Z konkurencją wygrać to nasz cel

Młodzi Duchem, Młodzi Duchem – to my, to my, to my”

 

 

 

 

10.05.2017r. – Muzeum Przyrodnicze

„Młodzi Duchem” obejrzeli zbiory i wystawy przyrodnicze rodziny Schaffgotschów, które  kolekcjonowała przez kilkaset lat. Ciekawe okazy, przywożone z wypraw do dalekich krajów oraz technika ich ekspozycji zrobiły duże wrażenie na Klubowiczach. W barwny świat przyrody i historii wprowadził Seniorów Dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt.

 

 

W kwietniu 2017r. odbyły się spotkania:

 

26.04.2017r. - „Niezłe ziółko, czyli wszystko o ziołach”

„Młodzi Duchem” aktywnie spędzili czas w jeleniogórskim oddziale Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Sobieszowie. O karkonoskich ziołach opowiedziała Justyna Kowalska. Uczestnicy spotkania nie tylko poznali właściwości m.in. mniszka lekarskiego, rumianku, melisy, czy szałwii, ale również mieli okazję spróbować jak smakują herbatki z tych roślin.  

     

 

 

21.04.2017r.– „Wirtuozi Wiolonistyki”

„Młodzi Duchem” podczas spotkania Klubu Seniora wysłuchali koncertu Mistrzowie Batuty i Młodzi Wirtuozi Wiolonistyki w Filharmonii Dolnośląskiej. Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antoníego Dvoŕáka oraz V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego wykonał Jeremy Findley na wiolonczeli wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej. Orkiestrą dyrygował znakomity Marek Pijarowski.

     

 

 

12.04.2017r. - „Świąteczny dekupaż”

Barwne i świąteczne pisanki techniką dekupaż wykonali członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” podczas ostatniego spotkania w Przystani Twórczej. Oryginalne warsztaty autorskie poprowadziła członkini Klubu Małgorzata Osipacz. Zapaleni tenisiści rozegrali również  mecz w ping-ponga.

 

 

07.04.2017 r. – Nordic Walking

Po krótkiej rozgrzewce w rytmach muzyki, instruktor Michał Kaszewski z Przystani Twórczej oraz Seniorki wyruszyli na spacer/marsz Nordic Walking w kierunku zapory wodnej w Cieplicach.

 

05.04.2017r. - „Koszyk pełen radości”

Warsztaty wyplatania wielkanocnych koszyczków na owies z nietypowego materiału – bo z papierowej wikliny – poprowadziła Pani Teresa Desput. Oryginalne prace są piękną ozdobą na świąteczne stoły. Zapaleni tenisiści rozegrali również mecz w ping-ponga.

 

 

 

W marcu 2017r. odbyły się spotkania:

30.03.2017 r. – Nordic Walking

Na zakończenie marcowych przygód Seniorzy wyruszyli na spacer/marsz Nordic Walking alejkami cieplickich parków. Po krótkiej rozgrzewce w rytmach muzyki, instruktor Michał Kaszewski z Przystani Twórczej wprowadził członkinie Klubu w tajniki tej dyscypliny sportu. Zajęcia zakończyły się wspólnym łykiem wody mineralnej i integracyjną rozmową.

 

   

 

29.03.2017r.– Taneczne przywitanie Wiosny

Nasi „Młodzi Duchem” tanecznymi krokami „Zumby dla Seniorów” przywitali Wiosnę. Energiczne zajęcia poprowadziła Pani Paulina Nowak z Active Time24.  Firma jest organizatorem wypoczynku dla dzieci, młodzieży i seniorów i przedstawiła również oferty wycieczek, których uczestnicy aktywnie spędzają czas m.in. właśnie na ćwiczeniach zumby. Wszyscy wspaniale bawili się i dopingowali również tenisistów. Nowością jest bowiem możliwość gry w ping-ponga podczas spotkań Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej.

 

22.03.2017r.– Muzeum Przyrodnicze

Największe na świecie nasiono drzewa, najstarszą makietę Karkonoszy, czy też Ducha Gór z wysuszonej płaszczki, to tylko niektóre z ciekawostek, jakie obejrzeli „Młodzi Duchem” w Muzeum Przyrodniczym podczas ostatniego spotkania Klubu Seniora. Dyrektor Muzeum Stanisław Firszt opowiedział ciekawą historię zbiorów Schaffgotschów. Seniorzy podziwiali również barokowe freski odkryte po 200 latach na ścianach dawnego klasztoru cystersów.

 

 

15.03.2017r.– „Witaj Wiosenko”

Seniorzy wykonali barwne i oryginalne kwiaty z krepiny - włoskiej bibuły podczas wiosennych warsztatów „Witaj Wiosenko”. Piękne hiacynty, żonkile, krokusy oraz róże tworzyła z „Młodymi Duchem” pani Teresa Desput.

 

08.03.2017r.– „Dzień Kobiet z Przystanią Twórczą”

Kwiaty i słodkości od klubowiczów dla Pań, piękne kartki i wiersze od nowej członkini oraz kąpielowe serca – to jedynie część niespodzianek z okazji Dnia Kobiet.Wspólnie przeżyliśmy jeszcze raz „Wieczór autorski Agaty Szmigrodzkiej” z tańcami, piosenkami i poezją, tym razem w wersji filmowej. Główną atrakcją były warsztaty robienia pachnących serc do kąpieli z płatkami róż. Dziękujemy wszystkim za współudział w tym spotkaniu pełnym niespodzianek.

 

 

03.03.2017r. g. 19.00 - „Teatr Seniora

Nasi Seniorzy obejrzeli spektakl Teatru Norwida „Szalone nożyczki”.  To jedna z najpopularniejszych komedii kryminalnych ostatniego dwudziestolecia – w 1997 wpisano ją do światowej księgi rekordów Guinnesa jako najdłużej bez przerwy graną sztukę na scenach amerykańskich. Członkowie Klubu wraz z aktorami rozwiązali zagadkę morderstwa..

 

 

 

W lutym 2017r. odbyły się spotkania:

 

08.02.2017r. - Kino Gatunków

Na drugim już spotkaniu z Waldemarem Wilkiem przybyli miłośnicy kina dowiedzieli się o pierwszych gatunkach kinowych. Prelekcja pod hasłem przewodnim „Kino Gatunków” uchyliła wiele tajemnic światowej kinematografii, zakulisowych ciekawostek i sekretów filmowego przemysłu. Po interesującej prelekcji przyszedł czas na wspólne oglądanie dwóch filmów z początku lat 90.

 

 

 

W styczniu 2017r. odbyły się spotkania:

            

04.02.2017r. – Wieczór autorski Agaty Szmigrodzkiej
Nie tylko mistrzyni tańca, ale również pisarka – Agata Szmigrodzka była gościem Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Uczestnicy spotkania poznali jej twórczość oraz mieli okazję porozmawiać o książce „Trocek Pocieszka” i nie tylko. Odbył się pokaz tańców orientalnych i flamenco, koncert Zbigniewa Stefańskiego i Wojciecha Michalskiego (autorów muzyki do tekstów Agaty Szmigrodzkiej i wykonawców piosenek) oraz czytanie tekstów artystki przez uczestników spotkań Klub Seniora "Młodzi Duchem".

 

 GALERIA ZDJĘĆ

 

25.01.2017r. – Prelekcja Stanisława Firszta na temat historii „Pawilonu Norweskiego”.
Uczestnicy spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” poznali ciekawą historię Pawilonu Norweskiego, który obecnie wraca do swojej pierwotnej funkcji restauracyjnej. O tym nietypowym zabytku opowiedział Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

 

 

18.01.2017r. – „Co to jest kino?”
Waldemar Wilk opowiedział o początkach kina na świecie. Seniorzy obejrzeli francuski film krótkometrażowy „Podróż na księżyc” z 1902r. (reż. Georges Melies).

 

     

 

 

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

  Czekamy zarówno na tych, którzy już uczestniczyli w naszych spotkaniach jak i na osoby, które pragną do nas dołączyć.