IMPREZY

NEWSLETTER

 

 

Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Seniora "Młodzi Duchem" w sierpniu i wrześniu 2017r.:

 

Dołącz do Klubu Seniora "Młodzi Duchem" - nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść :)

- 30.08.2017 r. godz. 16.00 – Coaching. WSTĘP WOLNY.

Spotkanie z Marcinem Sobaszkiem, znakomitym coachem (wymowa - kołczem), czyli trenerem personalnym, który zaprezentuje członkom Klubu Seniora „Młodzi Duchem” techniki motywacyjne oraz integracyjne.

- 06.09.2017 r. godz. 16.00 - Tajemnica zaklęta w orgonitach. WSTĘP WOLNY.

Jak zmienić negatywną energię w tę życiodajną wiedzą od dawna w Chinach i w Indiach. Austriacki Dr Wilhelm Reich odkrył pozytywne działanie orgonitowych akumulatorów. Tworzy się je z minerałów, ziół i opiłków żelaza. Dobrze działają np. przy bezsenności spowodowanej biegnącymi w okolicy żyłami wodnymi, neutralizują smog elektromagnetyczny, oczyszczają wodę, a nawet przedłużają świeżość owoców i warzyw. O tajemniczych orgonitach oraz o swojej najnowszej książce „Globalne oślepienie” opowie mieszkający w Jeleniej Górze pisarz – Przemysław Siwacki. Spotkanie w siedzibie Przystani Twórczej ul. Cieplicka 74.

- 13.09.2017 r. godz. 16.00 - Barokowe freski w klasztorze cystersów. WSTĘP WOLNY.

Członkowie Klubu obejrzą stałą prezentację przepięknych malowideł naściennych w Muzeum Przyrodniczym. Te dzieła sztuki przedstawiają fragmenty z żywota św. Bernarda z Clairvaux. O „Barokowych freskach w cieplickiej prepozyturze klasztoru cysterskiego w Krzeszowie fundacji opata Bernarda Rosy z 1689 roku” opowie dyrektor Muzeum Stanisław Firszt. Zbiórka o godz. 15.50 przy Muzeum Przyrodniczym.

- 20.09.2017 r. godz. 11.00 – 14.00 - Piękno Góry Gapy. WSTĘP WOLNY.

Autorską wycieczkę po Górze Gapy poprowadzi członkini Klubu Seniora Aleksandra Iwko. Góra Gapy położona jest na terenie Borowego Jaru w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Już w XIX w. wytyczono tu ścieżki widokowe np. drogę księżniczki Charlotty, których ślady pozostały do dzisiaj m.in. wykute schodki na szczyt punktu widokowego o nazwie Progi. Trasa spacerowe prowadzi również do innych miejsc widokowych np. Sośnik oraz Czyżynki. Obejrzymy również piękne skały: Rysianka, Wieżyca oraz Zamczysko. Zbiórka o godz. 11.10 przy przystanku Podchorążych w Jeleniej Górze (dojazd z Cieplic autobusem nr 23 o godz. 10.45 z przystanku Rataja lub z Zabobrza i Centrum autobusem nr 12 – bilety we własnym zakresie).

 

(dojazd

 

W czerwcu 2017r. odbyły się spotkania:

21.06.2017 r. – Kwiaty wabią

O karkonoskich kwiatach i ziołach opowiedziała Maja Marcinkowska z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Sobieszowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    14.06.2017 r. – W rytmach choreoterapii

„Młodzi Duchem” w tanecznych rytmach choreoterapii spędzili czas podczas kolejnego spotkania Klubu Seniora. Choreoterapeutka Małgorzata Ślusarska poprowadziła oryginalne zajęcia terapii poprzez       taniec i ruch. Uczestnicy poznali relaksacyjne elementy taiji, energiczne kroki taneczne oraz pomysłowe zabawy integracyjne. Grupa tenisistów rozegrała również mecz w ping-ponga.

   

 

 

07.06.2017r. 16.00 – 18.00 - Pałac Schaffgotschów.

Tym razem „Młodzi Duchem” zwiedzali zabytkowy Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, w którym obecnie znajduje się siedziba filii Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze

przy placu Piastowskim 27. Seniorzy odkryli min. tajemnicze przejście na strych ukryte w drewnianej zabytkowej szafie, poznali ciekawą historię Pałacu opowiedzianą przez Pana

dyrektora Witolda Dziadosza, który odpowiadał na liczne pytania związane z historią obiektu i życiem rodziny Szaffgotschów. Zwiedziliśmy wiele ciekawych i pięknych sal Pałacu

m.in. sale Błękitną i Lustrzaną gdzie podziwialiśmy zabytkowe piękno wykończonych pomieszczeń.

 

 

 

06.06.2017 r. – Spa dla dłoni

Młodzi Duchem” wzięli udział w spotkaniu „Spa dla dłoni” organizowanym przez Martę Sikorską – przedstawicielkę firmy Oriflame  w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Panie miały wykonany peeling rąk oraz maseczki w rękawiczkach. Ponadto uzyskały porady kosmetologiczne, na temat pielęgnacji dłoni.

 

     

 

 

 

 

W maju 2017r. odbyły się spotkania:

 

31.05.2017 r. - Wieczór Autorski Marii Maczkowskiej

Połączenie trzech sztuk: poezji, malarstwa i śpiewu to magiczny wieczór autorski Marii Maczkowskiej, który odbył się w ramach spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Artystka zaprezentowała swój najnowszy tomik poetycki „Między Myślami”, w którym jest ponad 100 wierszy wraz z autorskimi grafikami. Otwarta została również wystawa wybranych obrazów – akwareli i akryli. Piękne i wzruszające teksty podczas wieczoru czytali i interpretowali członkowie klubu. W drugiej części wydarzenia wystąpili młodzi muzycy, laureaci Festiwalu Młodych Talentów - Cieplickiego Kutra Artystycznego: Gabriell Wiłun (zdobywca głównej nagrody) oraz Tomasz Taf.

 

     
    

 

25.05.2017r. – Ścieżką Poetów

Młodzi Duchem” wyruszyli na spacer odnowioną „Ścieżką poetów” na jeleniogórski Helikon, ku Perle Zachodu. Wycieczka została zrealizowana w ramach spotkań autorskich klubowiczów. Wyprawę poprowadziła bowiem członkini Klubu Aleksandra Iwko, która opowiedziała o atrakcjach tej Góry Muz.

 

     

 

17.05.2017r. – Gra w Parku Norweskim

Seniorzy wzięli udział w grze terenowej historycznymi ścieżkami Parku Norweskiego. Na podstawie mapy odkrywali ciekawe miejsca i opowieści z nimi związane. Świetna zabawa połączona z przygodą przypadła do gustu przystaniowym „Młodym Duchem”. Trzy grupy: Sikoreczki, One i On oraz Dziewuchy-Zuchy zmierzyły się z zadaniami sportowymi, odnajdywały historyczne punkty na mapie, odpowiadały na pytania z nimi związane oraz odważnie wykonywały zadania. Seniorzy tańczyli więc tańce wokół dębu Hindenburga, rysowali własne portrety oraz wymarzony pomnik przyrody, pletli wianki dla Wincentego Pola i układali serca na moście zakochanych, pod natchnieniem miejsca pisali wiersze o „Młodych Duchem” na kładce „Ducha Gór”.  Dziękujemy wszystkim życzliwym spacerowiczom, zarówno młodym, jak i starszym za wspaniały doping i chęć niesienia pomocy w odpowiadaniu na niełatwe pytania 

 

Szczypta twórczości „Młodej Duchem”:

 

„My młodzi, my młodzi

Nam życie nie szkodzi

Tańczymy, śpiewamy

Z kijkami chadzamy

Przyrodę kochamy”

 

„Młodzi Duchem zawsze w ruchu

Taniec, śpiew, muzyka to nasza taktyka

Zdobywamy wiedzę i sprawności,

Mając z tego dużo radości”

 

„50 mieć plus to nie grzech,

Umieć głośno się śmiać to nie grzech

Tańczyć w Parku Norweskim to nie grzech

Słuchać śpiewu ptaków to nie grzech

Z konkurencją wygrać to nasz cel

Młodzi Duchem, Młodzi Duchem – to my, to my, to my”

 

 

 

10.05.2017r. – Muzeum Przyrodnicze

Młodzi Duchem” obejrzeli zbiory i wystawy przyrodnicze rodziny Schaffgotschów, które kolekcjonowała przez kilkaset lat. Ciekawe okazy, przywożone z wypraw do dalekich krajów oraz technika ich ekspozycji zrobiły duże wrażenie na Klubowiczach. W barwny świat przyrody i historii wprowadził Seniorów Dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt.

 

 

 

W kwietniu 2017r. odbyły się spotkania:

 

26.04.2017r. - „Niezłe ziółko, czyli wszystko o ziołach”

Młodzi Duchem” aktywnie spędzili czas w jeleniogórskim oddziale Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Sobieszowie. O karkonoskich ziołach opowiedziała Justyna Kowalska. Uczestnicy spotkania nie tylko poznali właściwości m.in. mniszka lekarskiego, rumianku, melisy, czy szałwii, ale również mieli okazję spróbować jak smakują herbatki z tych roślin.

 

     

 

21.04.2017r.– „Wirtuozi Wiolonistyki”

Młodzi Duchem” podczas spotkania Klubu Seniora wysłuchali koncertu Mistrzowie Batuty i Młodzi Wirtuozi Wiolonistyki w Filharmonii Dolnośląskiej. Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antoníego Dvoŕáka oraz V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego wykonał Jeremy Findley na wiolonczeli wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej. Orkiestrą dyrygował znakomity Marek Pijarowski.

 

     

 

12.04.2017r. - „Świąteczny dekupaż”

Barwne i świąteczne pisanki techniką dekupaż wykonali członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” podczas ostatniego spotkania w Przystani Twórczej. Oryginalne warsztaty autorskie poprowadziła członkini Klubu Małgorzata Osipacz. Zapaleni tenisiści rozegrali również  mecz w ping-ponga.

 

 

07.04.2017 r. – Nordic Walking

Po krótkiej rozgrzewce w rytmach muzyki, instruktor Michał Kaszewski z Przystani Twórczej oraz Seniorki wyruszyli na spacer/marsz Nordic Walking w kierunku zapory wodnej w Cieplicach.

 

05.04.2017r. - „Koszyk pełen radości”

Warsztaty wyplatania wielkanocnych koszyczków na owies z nietypowego materiału – bo z papierowej wikliny – poprowadziła Pani Teresa Desput. Oryginalne prace są piękną ozdobą na świąteczne stoły. Zapaleni tenisiści rozegrali również mecz w ping-ponga.

 

 

 

 

W marcu 2017r. odbyły się spotkania:

 

30.03.2017 r. – Nordic Walking

Na zakończenie marcowych przygód Seniorzy wyruszyli na spacer/marsz Nordic Walking alejkami cieplickich parków. Po krótkiej rozgrzewce w rytmach muzyki, instruktor Michał Kaszewski z Przystani Twórczej wprowadził członkinie Klubu w tajniki tej dyscypliny sportu. Zajęcia zakończyły się wspólnym łykiem wody mineralnej i integracyjną rozmową.

 

   

 

29.03.2017r.– Taneczne przywitanie Wiosny

Nasi „Młodzi Duchem” tanecznymi krokami „Zumby dla Seniorów” przywitali Wiosnę. Energiczne zajęcia poprowadziła Pani Paulina Nowak z Active Time24.  Firma jest organizatorem wypoczynku dla dzieci, młodzieży i seniorów i przedstawiła również oferty wycieczek, których uczestnicy aktywnie spędzają czas m.in. właśnie na ćwiczeniach zumby. Wszyscy wspaniale bawili się i dopingowali również tenisistów. Nowością jest bowiem możliwość gry w ping-ponga podczas spotkań Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej.

 

 

22.03.2017r.– Muzeum Przyrodnicze

Największe na świecie nasiono drzewa, najstarszą makietę Karkonoszy, czy też Ducha Gór z wysuszonej płaszczki, to tylko niektóre z ciekawostek, jakie obejrzeli „Młodzi Duchem” w Muzeum Przyrodniczym podczas ostatniego spotkania Klubu Seniora. Dyrektor Muzeum Stanisław Firszt opowiedział ciekawą historię zbiorów Schaffgotschów. Seniorzy podziwiali również barokowe freski odkryte po 200 latach na ścianach dawnego klasztoru cystersów.

 

 

15.03.2017r.– „Witaj Wiosenko”

Seniorzy wykonali barwne i oryginalne kwiaty z krepiny - włoskiej bibuły podczas wiosennych warsztatów „Witaj Wiosenko”. Piękne hiacynty, żonkile, krokusy oraz róże tworzyła z „Młodymi Duchem” pani Teresa Desput.

 

 

08.03.2017r.– „Dzień Kobiet z Przystanią Twórczą”

Kwiaty i słodkości od klubowiczów dla Pań, piękne kartki i wiersze od nowej członkini oraz kąpielowe serca – to jedynie część niespodzianek z okazji Dnia Kobiet.Wspólnie przeżyliśmy jeszcze raz „Wieczór autorski Agaty Szmigrodzkiej” z tańcami, piosenkami i poezją, tym razem w wersji filmowej. Główną atrakcją były warsztaty robienia pachnących serc do kąpieli z płatkami róż. Dziękujemy wszystkim za współudział w tym spotkaniu pełnym niespodzianek.

 

 

 

03.03.2017r. g. 19.00 - „Teatr Seniora

Nasi Seniorzy obejrzeli spektakl Teatru Norwida „Szalone nożyczki”. To jedna z najpopularniejszych komedii kryminalnych ostatniego dwudziestolecia – w 1997 wpisano ją do światowej księgi rekordów Guinnesa jako najdłużej bez przerwy graną sztukę na scenach amerykańskich. Członkowie Klubu wraz z aktorami rozwiązali zagadkę morderstwa.

 

 

 

W lutym 2017r. odbyły się spotkania:

 

08.02.2017r. - Kino Gatunków

Na drugim już spotkaniu z Waldemarem Wilkiem przybyli miłośnicy kina dowiedzieli się o pierwszych gatunkach kinowych. Prelekcja pod hasłem przewodnim „Kino Gatunków” uchyliła wiele tajemnic światowej kinematografii, zakulisowych ciekawostek i sekretów filmowego przemysłu. Po interesującej prelekcji przyszedł czas na wspólne oglądanie dwóch filmów z początku lat 90.

 

 

 

W styczniu 2017r. odbyły się spotkania:

            

04.02.2017r. – Wieczór autorski Agaty Szmigrodzkiej
Nie tylko mistrzyni tańca, ale również pisarka – Agata Szmigrodzka była gościem Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Uczestnicy spotkania poznali jej twórczość oraz mieli okazję porozmawiać o książce „Trocek Pocieszka” i nie tylko. Odbył się pokaz tańców orientalnych i flamenco, koncert Zbigniewa Stefańskiego i Wojciecha Michalskiego (autorów muzyki do tekstów Agaty Szmigrodzkiej i wykonawców piosenek) oraz czytanie tekstów artystki przez uczestników spotkań Klub Seniora "Młodzi Duchem".

 

 GALERIA ZDJĘĆ

 

25.01.2017r. – Prelekcja Stanisława Firszta na temat historii „Pawilonu Norweskiego”.
Uczestnicy spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” poznali ciekawą historię Pawilonu Norweskiego, który obecnie wraca do swojej pierwotnej funkcji restauracyjnej. O tym nietypowym zabytku opowiedział Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

 

 

 

18.01.2017r. – „Co to jest kino?”
Waldemar Wilk opowiedział o początkach kina na świecie. Seniorzy obejrzeli francuski film krótkometrażowy „Podróż na księżyc” z 1902r. (reż. Georges Melies).

 

 

     

 

 

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

  Czekamy zarówno na tych, którzy już uczestniczyli w naszych spotkaniach jak i na osoby, które pragną do nas dołączyć.