IMPREZY

NEWSLETTER

 Dołącz do Klubu Seniora "Młodzi Duchem" - nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść :)

 

 

Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Seniora "Młodzi Duchem":

 

 

 

 

W grudniu 2017r. odbyły się spotkania:

 

 

13.12.2017 r. – Spotkanie Wigilijne.

 

Wigilia Klubu Seniora „Młodzi Duchem” ze wspólnym kolędowaniem oraz podsumowaniem roku i prezentacją zdjęć. Klubowicze złożyli sobie

życzenia bożonarodzeniowe, zaśpiewali znane kolędy i pastorałki oraz powspominali wydarzenia z 2017r. Wszyscy złożyli sobie piękne życzenia,

podzielili się opłatkiem oraz kosztowali smacznych potraw. Niespodzianką był występ Oli z Przystaniowej Piosenkowni oraz zespołu

Sybiraczkii Kresowianie, którzy śpiewali przy dźwiękach akordeonu oraz skrzypiec.

 

 

 

 

06.12.2017 r. – Coaching 3.

 Podczas trzeciego spotkania z Marcinem Sobaszkiem, trenerem personalnym, członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” poznali nowe techniki motywacyjne oraz integracyjne. Podzieleni na dwie grupy, dzięki pracy zespołowej wykonali dwie wysokie wieże z delikatnego materiału, jakim jest papier. Klubowicze omawiali autorskie wydarzenia, które zostały zrealizowane do tej pory.

Kolejne spotkanie przygotowane przez seniorkę zaplanowane jest na 10 stycznia 2018r. (godz.16.00 do 18.00), a będzie to wspaniały Koncert Mis i Gongów Tybetańskich. Jest to forma relaksacji i masażu dźwiękiem, dzięki której doświadczymy odprężenia psychicznego i fizycznego.

Spotkanie w Przystani Twórczej. Warto wziąć ze sobą karimaty lub kocyk.

 

 

 

     

 
   

 

 

 

W listopadzie 2017r. odbyły się spotkania:

 

29.11.2017 r. – Biesiadne Andrzejki

Młodzi Duchem” wspaniale bawili się podczas Biesiadnych Andrzejek z oryginalnymi wróżbami wybranymi przez seniorów. Uczestnicy imprezy wróżyli
z wosku, z liczb, a nawet z dłoni. Wspólnie układali buty do progów, by wywróżyć kto wyjdzie w tym roku za mąż. Nie zabrakło śpiewów i tańców
w kręgu do dźwięków akordeonu w wykonaniu Pana Lucjana. Uczestnicy spotkania częstowali się również słodkościami, które sami upiekli.

 

   
     

 

 

 

 

22.11.2017 r. – Makrobiotyka z Marią Maczkowską

 

Młodzi Duchem” pędzili limuzynami po autostradzie, rozwiązywali zasupłanie dłoni i ciała oraz tworzyli mandale marzeń, a to jedynie część

z makrobiotycznych technik, jakie poznali. Autorskie spotkanie na temat makrobiotyki pozytywnie wpływającej na zdrowie cielesne oraz duchowe,

poprowadziła członkini Klubu Seniora Maria Maczkowska.

 

 
 

 

 

 

15.11.2017 r. – Koktajle pełne zdrowia

 

Podczas spotkania z Jadwigą Sobieszczuk - przedstawicielką projektu biznesowego „Tylko dla kobiet”, działającą we współpracy z firmą Oriflame członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” dowiedzieli się jak układać dietę bogatą w witaminy. Seniorzy degustowali również produkty wellness, czyli zdrowotne koktajle, które dają dużo pozytywnej energii, poprawiają cerę, a nawet pomagają zachować młodość. Nie zabrakło ćwiczeń ruchowych w orientalnych rytmach.

 

 

08.11.2017 r. – Wirtualne „Grzybobranie”

Tym razem nasi „Młodzi Duchem” wzięli udział w Wirtualnym „Grzybobraniu”.

O interesujących gatunkach grzybów z regionu jeleniogórskiego oraz o ciekawostkach z nimi związanych opowiedziała Maja Marcinkowska, pracowniczka Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Sobieszowie. Seniorzy oglądali również fragmenty grzybów pod mikroskopem.

     

 

 

W październiku 2017r. odbyły się spotkania:

 

27.10.2017 r. – „Mąż i żona” Teatru Norwida

Nasi „Młodzi Duchem” tym razem odwiedzili Teatr Norwida w nowej siedzibie, w której obejrzeli najbardziej frywolną z komedii Aleksandra Fredry „Mąż i żona” w reżyserii znanego i lubianego, wrocławskiego aktora – Wiesława Cichego. W odważne role zabawnych bohaterów wcielili się znakomici aktorzy Teatru Norwida: Marta Kędziora, Iwona Lach, Anna Ludwicka – Mania, Tadeusz Wnuk oraz Jacek Grondowy.

 

18.10.2017 r. – "Z historią za pan brat"

Tym razem nasi „Młodzi Duchem”  odwiedzili Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych w Sobieszowie, gdzie Adrian Domagała zrealizował spotkanie pt. „Z historią za pan bart”. Opowiadał bowiem o interesujących zabytkach architektury światowej oraz regionu jeleniogórskiego, zarówno tych odrestaurowanych, jak i czekających na remont oraz o ciekawostkach z nimi związanych. Po prezentacji zdjęć Klubowicze spacerowali po ogrodzie pełnym ciekawych roślin oraz udali się na „orzechobranie”, nawiązując tym samym do tematu naszego kolejnego spotkania o „grzybobraniu” w DZPK, które odbędzie się już 8 listopada o godz. 13.00 w Sobieszowie.

 

 

 

 

11.10.2017 r. – Muzeum zabawek ZORKA

Podróż do dziecięcych wspomnień w Muzeum zabawek firmy Zorka odbyli nasi „Młodzi Duchem”. Członkowie Klubu, którzy pracowali w tej firmie zaproponowali, by udać się w podróż do lat dziecięcych i przypomnieć sobie drewniane zabawki niegdyś tu produkowane. Obecnie działa tu wspaniałe Muzeum zabawek, w którym nie tylko można obejrzeć wzory dawnych klocków, ale również pobawić się nimi. Ciekawymi eksponatami są również stare zdjęcia, na których odnalazł się niejeden Klubowicz. Prezentowane są także współczesne produkty w postaci, łóżek, stolików kawowych, komód itp.

       

 

 

04.10.2017 r. – Coaching

„Spotkanie integracyjno/poznawcze z elementami planowania rozwoju Klubu Seniora”, cz.2.

 

Drugie spotkanie z Marcinem Sobaszkiem, znakomitym coachem (wymowa - kołczem), czyli trenerem personalnym, przyniosło wiele ciekawych pomysłów na spędzanie czasu we wspólnym gronie. Pan Marcin zaprezentował członkom Klubu Seniora „Młodzi Duchem” techniki motywacyjne oraz integracyjne.

 

 

 

 We wrześniu 2017r. odbyły się spotkania:

20.09.2017 r. – Piękno Góry Gapy

Nasi „Młodzi Duchem” tym razem poznali piękno Góry Gapy. Autorską wycieczkę poprowadziła członkini Klubu Seniora Aleksandra Iwko. Góra Gapy położona jest na terenie Borowego Jaru w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Klubowicze zdobyli szczyt zespołu skalnego Czyżynki oraz podziwiali piękno grzybów, które wabiły wzrok swymi barwami.

 

13.09.2017 r. – Barokowe freski w klasztorze cystersów.

Członkowie Klubu obejrzeli stałą prezentację przepięknych malowideł naściennych w Muzeum Przyrodniczym, które przedstawiają fragmenty z żywota św. Bernarda z Clairvaux. O „Barokowych freskach w cieplickiej prepozyturze klasztoru cysterskiego w Krzeszowie fundacji opata Bernarda Rosy z 1689 roku” opowiadał dyrektor Muzeum Stanisław Firszt.

     

 

06.09.2017 r. – Tajemnica zaklęta w orgonitach

Jak zmienić negatywną energię w tę życiodajną poprzez piękne orgonity wiedzą już członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. O zdrowotnych połączeniach minerałów, opiłków żelaza i ziołach zatopionych w żywicy oraz o swojej książce „Globalne oślepienie” opowiadał Przemysław Siwacki, pisarz z regionu jeleniogórskiego.

     

 

 

W sierpniu 2017r. odbyły się spotkania:

30.08.2017 r. – Coaching - „Spotkanie integracyjno/poznawcze z elementami planowania rozwoju Klubu Seniora”.

Po wakacyjnej przerwie „Młodzi Duchem” spotkali się z Marcinem Sobaszkiem, znakomitym coachem, czyli trenerem personalnym, który zaprezentował członkom Klubu Seniora techniki motywacyjne oraz integracyjne. Seniorzy planowali wspólnie rozwój Klubu.

 

 

W czerwcu 2017r. odbyły się spotkania:

21.06.2017 r. – Kwiaty wabią

O karkonoskich kwiatach i ziołach opowiedziała Maja Marcinkowska z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Sobieszowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.06.2017 r. – W rytmach choreoterapii

Młodzi Duchem” w tanecznych rytmach choreoterapii spędzili czas podczas kolejnego spotkania Klubu Seniora. Choreoterapeutka Małgorzata Ślusarska poprowadziła oryginalne zajęcia terapii poprzez taniec i ruch. Uczestnicy poznali relaksacyjne elementy taiji, energiczne kroki taneczne oraz pomysłowe zabawy integracyjne. Grupa tenisistów rozegrała również mecz w ping-ponga.

 

   

 

 

07.06.2017r. 16.00 – 18.00 - Pałac Schaffgotschów.

Tym razem „Młodzi Duchem” zwiedzali zabytkowy Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, w którym obecnie znajduje się siedziba filii Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze

przy placu Piastowskim 27. Seniorzy odkryli min. tajemnicze przejście na strych ukryte w drewnianej zabytkowej szafie, poznali ciekawą historię Pałacu opowiedzianą przez Pana

dyrektora Witolda Dziadosza, który odpowiadał na liczne pytania związane z historią obiektu i życiem rodziny Szaffgotschów. Zwiedziliśmy wiele ciekawych i pięknych sal Pałacu

m.in. sale Błękitną i Lustrzaną gdzie podziwialiśmy zabytkowe piękno wykończonych pomieszczeń.

 

 

 

06.06.2017 r. – Spa dla dłoni

Młodzi Duchem” wzięli udział w spotkaniu „Spa dla dłoni” organizowanym przez Martę Sikorską – przedstawicielkę firmy Oriflame  w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Panie miały wykonany peeling rąk oraz maseczki w rękawiczkach. Ponadto uzyskały porady kosmetologiczne, na temat pielęgnacji dłoni.

 

     

 

 

 

 

W maju 2017r. odbyły się spotkania:

 

31.05.2017 r. - Wieczór Autorski Marii Maczkowskiej

Połączenie trzech sztuk: poezji, malarstwa i śpiewu to magiczny wieczór autorski Marii Maczkowskiej, który odbył się w ramach spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Artystka zaprezentowała swój najnowszy tomik poetycki „Między Myślami”, w którym jest ponad 100 wierszy wraz z autorskimi grafikami. Otwarta została również wystawa wybranych obrazów – akwareli i akryli. Piękne i wzruszające teksty podczas wieczoru czytali i interpretowali członkowie klubu. W drugiej części wydarzenia wystąpili młodzi muzycy, laureaci Festiwalu Młodych Talentów - Cieplickiego Kutra Artystycznego: Gabriell Wiłun (zdobywca głównej nagrody) oraz Tomasz Taf.

 

     
    

 

25.05.2017r. – Ścieżką Poetów

Młodzi Duchem” wyruszyli na spacer odnowioną „Ścieżką poetów” na jeleniogórski Helikon, ku Perle Zachodu. Wycieczka została zrealizowana w ramach spotkań autorskich klubowiczów. Wyprawę poprowadziła bowiem członkini Klubu Aleksandra Iwko, która opowiedziała o atrakcjach tej Góry Muz.

 

     

 

17.05.2017r. – Gra w Parku Norweskim

Seniorzy wzięli udział w grze terenowej historycznymi ścieżkami Parku Norweskiego. Na podstawie mapy odkrywali ciekawe miejsca i opowieści z nimi związane. Świetna zabawa połączona z przygodą przypadła do gustu przystaniowym „Młodym Duchem”. Trzy grupy: Sikoreczki, One i On oraz Dziewuchy-Zuchy zmierzyły się z zadaniami sportowymi, odnajdywały historyczne punkty na mapie, odpowiadały na pytania z nimi związane oraz odważnie wykonywały zadania. Seniorzy tańczyli więc tańce wokół dębu Hindenburga, rysowali własne portrety oraz wymarzony pomnik przyrody, pletli wianki dla Wincentego Pola i układali serca na moście zakochanych, pod natchnieniem miejsca pisali wiersze o „Młodych Duchem” na kładce „Ducha Gór”.  Dziękujemy wszystkim życzliwym spacerowiczom, zarówno młodym, jak i starszym za wspaniały doping i chęć niesienia pomocy w odpowiadaniu na niełatwe pytania 

 

Szczypta twórczości „Młodej Duchem”:

 

„My młodzi, my młodzi

Nam życie nie szkodzi

Tańczymy, śpiewamy

Z kijkami chadzamy

Przyrodę kochamy”

 

„Młodzi Duchem zawsze w ruchu

Taniec, śpiew, muzyka to nasza taktyka

Zdobywamy wiedzę i sprawności,

Mając z tego dużo radości”

 

„50 mieć plus to nie grzech,

Umieć głośno się śmiać to nie grzech

Tańczyć w Parku Norweskim to nie grzech

Słuchać śpiewu ptaków to nie grzech

Z konkurencją wygrać to nasz cel

Młodzi Duchem, Młodzi Duchem – to my, to my, to my”

 

 

 

10.05.2017r. – Muzeum Przyrodnicze

Młodzi Duchem” obejrzeli zbiory i wystawy przyrodnicze rodziny Schaffgotschów, które kolekcjonowała przez kilkaset lat. Ciekawe okazy, przywożone z wypraw do dalekich krajów oraz technika ich ekspozycji zrobiły duże wrażenie na Klubowiczach. W barwny świat przyrody i historii wprowadził Seniorów Dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt.

 

 

 

W kwietniu 2017r. odbyły się spotkania:

 

26.04.2017r. - „Niezłe ziółko, czyli wszystko o ziołach”

Młodzi Duchem” aktywnie spędzili czas w jeleniogórskim oddziale Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Sobieszowie. O karkonoskich ziołach opowiedziała Justyna Kowalska. Uczestnicy spotkania nie tylko poznali właściwości m.in. mniszka lekarskiego, rumianku, melisy, czy szałwii, ale również mieli okazję spróbować jak smakują herbatki z tych roślin.

 

     

 

21.04.2017r.– „Wirtuozi Wiolonistyki”

Młodzi Duchem” podczas spotkania Klubu Seniora wysłuchali koncertu Mistrzowie Batuty i Młodzi Wirtuozi Wiolonistyki w Filharmonii Dolnośląskiej. Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antoníego Dvoŕáka oraz V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego wykonał Jeremy Findley na wiolonczeli wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej. Orkiestrą dyrygował znakomity Marek Pijarowski.

 

     

 

12.04.2017r. - „Świąteczny dekupaż”

Barwne i świąteczne pisanki techniką dekupaż wykonali członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” podczas ostatniego spotkania w Przystani Twórczej. Oryginalne warsztaty autorskie poprowadziła członkini Klubu Małgorzata Osipacz. Zapaleni tenisiści rozegrali również  mecz w ping-ponga.

 

 

07.04.2017 r. – Nordic Walking

Po krótkiej rozgrzewce w rytmach muzyki, instruktor Michał Kaszewski z Przystani Twórczej oraz Seniorki wyruszyli na spacer/marsz Nordic Walking w kierunku zapory wodnej w Cieplicach.

 

05.04.2017r. - „Koszyk pełen radości”

Warsztaty wyplatania wielkanocnych koszyczków na owies z nietypowego materiału – bo z papierowej wikliny – poprowadziła Pani Teresa Desput. Oryginalne prace są piękną ozdobą na świąteczne stoły. Zapaleni tenisiści rozegrali również mecz w ping-ponga.

 

 

 

 

W marcu 2017r. odbyły się spotkania:

 

30.03.2017 r. – Nordic Walking

Na zakończenie marcowych przygód Seniorzy wyruszyli na spacer/marsz Nordic Walking alejkami cieplickich parków. Po krótkiej rozgrzewce w rytmach muzyki, instruktor Michał Kaszewski z Przystani Twórczej wprowadził członkinie Klubu w tajniki tej dyscypliny sportu. Zajęcia zakończyły się wspólnym łykiem wody mineralnej i integracyjną rozmową.

 

   

 

29.03.2017r.– Taneczne przywitanie Wiosny

Nasi „Młodzi Duchem” tanecznymi krokami „Zumby dla Seniorów” przywitali Wiosnę. Energiczne zajęcia poprowadziła Pani Paulina Nowak z Active Time24.  Firma jest organizatorem wypoczynku dla dzieci, młodzieży i seniorów i przedstawiła również oferty wycieczek, których uczestnicy aktywnie spędzają czas m.in. właśnie na ćwiczeniach zumby. Wszyscy wspaniale bawili się i dopingowali również tenisistów. Nowością jest bowiem możliwość gry w ping-ponga podczas spotkań Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej.

 

 

22.03.2017r.– Muzeum Przyrodnicze

Największe na świecie nasiono drzewa, najstarszą makietę Karkonoszy, czy też Ducha Gór z wysuszonej płaszczki, to tylko niektóre z ciekawostek, jakie obejrzeli „Młodzi Duchem” w Muzeum Przyrodniczym podczas ostatniego spotkania Klubu Seniora. Dyrektor Muzeum Stanisław Firszt opowiedział ciekawą historię zbiorów Schaffgotschów. Seniorzy podziwiali również barokowe freski odkryte po 200 latach na ścianach dawnego klasztoru cystersów.

 

 

15.03.2017r.– „Witaj Wiosenko”

Seniorzy wykonali barwne i oryginalne kwiaty z krepiny - włoskiej bibuły podczas wiosennych warsztatów „Witaj Wiosenko”. Piękne hiacynty, żonkile, krokusy oraz róże tworzyła z „Młodymi Duchem” pani Teresa Desput.

 

 

08.03.2017r.– „Dzień Kobiet z Przystanią Twórczą”

Kwiaty i słodkości od klubowiczów dla Pań, piękne kartki i wiersze od nowej członkini oraz kąpielowe serca – to jedynie część niespodzianek z okazji Dnia Kobiet.Wspólnie przeżyliśmy jeszcze raz „Wieczór autorski Agaty Szmigrodzkiej” z tańcami, piosenkami i poezją, tym razem w wersji filmowej. Główną atrakcją były warsztaty robienia pachnących serc do kąpieli z płatkami róż. Dziękujemy wszystkim za współudział w tym spotkaniu pełnym niespodzianek.

 

 

 

03.03.2017r. g. 19.00 - „Teatr Seniora

Nasi Seniorzy obejrzeli spektakl Teatru Norwida „Szalone nożyczki”. To jedna z najpopularniejszych komedii kryminalnych ostatniego dwudziestolecia – w 1997 wpisano ją do światowej księgi rekordów Guinnesa jako najdłużej bez przerwy graną sztukę na scenach amerykańskich. Członkowie Klubu wraz z aktorami rozwiązali zagadkę morderstwa.

 

 

 

W lutym 2017r. odbyły się spotkania:

 

08.02.2017r. - Kino Gatunków

Na drugim już spotkaniu z Waldemarem Wilkiem przybyli miłośnicy kina dowiedzieli się o pierwszych gatunkach kinowych. Prelekcja pod hasłem przewodnim „Kino Gatunków” uchyliła wiele tajemnic światowej kinematografii, zakulisowych ciekawostek i sekretów filmowego przemysłu. Po interesującej prelekcji przyszedł czas na wspólne oglądanie dwóch filmów z początku lat 90.

 

 

 

W styczniu 2017r. odbyły się spotkania:

            

04.02.2017r. – Wieczór autorski Agaty Szmigrodzkiej
Nie tylko mistrzyni tańca, ale również pisarka – Agata Szmigrodzka była gościem Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Uczestnicy spotkania poznali jej twórczość oraz mieli okazję porozmawiać o książce „Trocek Pocieszka” i nie tylko. Odbył się pokaz tańców orientalnych i flamenco, koncert Zbigniewa Stefańskiego i Wojciecha Michalskiego (autorów muzyki do tekstów Agaty Szmigrodzkiej i wykonawców piosenek) oraz czytanie tekstów artystki przez uczestników spotkań Klub Seniora "Młodzi Duchem".

 

 GALERIA ZDJĘĆ

 

25.01.2017r. – Prelekcja Stanisława Firszta na temat historii „Pawilonu Norweskiego”.
Uczestnicy spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” poznali ciekawą historię Pawilonu Norweskiego, który obecnie wraca do swojej pierwotnej funkcji restauracyjnej. O tym nietypowym zabytku opowiedział Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

 

 

 

18.01.2017r. – „Co to jest kino?”
Waldemar Wilk opowiedział o początkach kina na świecie. Seniorzy obejrzeli francuski film krótkometrażowy „Podróż na księżyc” z 1902r. (reż. Georges Melies).

 

 

     

 

 

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

  Czekamy zarówno na tych, którzy już uczestniczyli w naszych spotkaniach jak i na osoby, które pragną do nas dołączyć.