IMPREZY

NEWSLETTER

Czerwony Tulipan
Małgorzata Wojciechowska

Plakat Koncert Czerwony Tulipan i Małgorzata Wojciechowska

Poniedziałek 2 marca 2009
godz. 19.00
Teatr Zdrojowy - Cieplice

Bilety:
30 zł - parter i loża
20 zł - balkon

Rezerwacja i sprzedaż biletów:
Przystań Twórcza - Cieplickie Centrum Kultury
przy Miejskim Domu Kultury "Muflon", ul. Cieplicka 172
Informacja Turystyczna - Cieplice, Plac Piastowski 36
Informacja Turystyczna - Jelenia Góra, ul. Bankowa 27
przystan.tworcza@cieplice.org

 

 

 

Czerwony Tulipan to kultowy zespół hipnotyzujący przepiękną i niezwykle poruszającą poezją, ale nie stroniący też od twórczości czysto kabaretowej. Trzeba zaznaczyć, że wielu twierdzi, że jest to jeden z najdowcipniejszych kabaretów muzycznych. Większość utworów Czerwonego Tulipana to prawdziwe emocjonalno-tekstowe majstersztyki. W tym tekst sztandarowy:

Jedyne co mam, to złudzenia
Że mogę mieć własne pragnienia,
Jedyne co mam – to złudzenia,
Że mogę je mieć…

Zespół powstał w 1985 roku w Olsztynie. Cztery niezwykłe charaktery, cztery niepowtarzalne osobowości, mistrzostwo warsztatowe, doskonałe aranżacje, niebanalne melodie i najwyższej próby teksty czyli: Ewa Cichocka, Krystyna Świątecka, Stefan Brzozowski i Andrzej „Paco de” Czamara.

Założycielem "Tulipana" jest Stefan Brzozowski - odkryty jako solista w połowie lat 70. w środowisku "piosenki studenckiej", wyróżniony na "FAMIE" w roku 1974, nagrodzony podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki tego samego roku. W latach 70. animował też olsztyński festiwal, znany do dziś pod nazwą "Zamkowych Spotkań Poezji Śpiewanej". Był laureatem tego festiwalu, później przez wiele lat kierownikiem muzycznym. I właśnie w 1985 r. założył jedyny w swoim rodzaju "kabaret muzyczny" pod nazwą "Czerwony Tulipan". Do zespołu włączył bardzo uzdolnioną i wrażliwą piosenkarkę Krystynę Świątecką oraz biegunowo od niej odmienną obdarzoną ognistym temperamentem i piekielnie zdolną Ewę Cichocką. Trójce wokalistów do dziś towarzyszy błyskotliwy gitarzysta Andrzej „Paco de” Czamara, nie bez powodu noszący przydomek, nawiązujący do światowej sławy wirtuoza gitary klasycznej Paco de Lucii.

W roku 1991 podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy poezję" w Olsztynie zespół Czerwonego Tulipana otrzymał nagrodę Programu 3 Polskiego Radia za całokształt działalności artystycznej, Ukoronowaniem 10-letniej działalności zespołu było przyznanie GRAND PRIX czyli Trójzębu Neptuna na Jubileuszowym XXV Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA 95 za wydarzenie artystyczne festiwalu.

Informacja na podstawie stron www.czerwonytulipan.pl oraz www.strefapiosenki.pl

Małgorzata Wojciechowska - autorka, kompozytorka, piosenkarka i aktorka. Studiowała aktorstwo dramatyczne na wydziale aktorskim PWST w Krakowie ze specjalizacją wokalno-estradową. Brała udział w wielu ogólnopolskich festiwalach, gdzie zdobywała liczne nagrody, np.: w 2000 r. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej „Łykend” we Wrocławiu; w 2001 r. II Nagroda na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, III Nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie; w 2002 r. i w 2003 r. na FAMIE główne nagrody zbiorowe za spektakle muzyczne z piosenkami Łucji Prus i Kazika Staszewskiego, w 2002 r. II Nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Interpretacji Piosenek Agnieszki Osieckiej „Pamiętajmy o Osieckiej”, w 2003 r. ponownie III Nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie; w 2004 r. Grand Prix im. Jonasza Kofty na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej – OPPA oraz nagroda literacka im. Mariana Redwana za autorstwo najlepszych tekstów piosenek na FAMIE. Ponadto szereg pierwszych nagród na festiwalach w Oleśnie, Grudziądzu, Łodzi, Radomiu, Kwidzynie, Lublinie, Gorlicach i Sieradzu. W 2005 r. otrzymała stypendium miasta Krakowa dla młodych twórców w dziedzinie sztuki estradowej.

Jej doświadczenia teatralne, to spektakle dyplomowe: „Wieczór Trzech Króli” w reż. J. Stuhra i „Wizja Mozarta” w reż. R. Gancarczyka oraz w 2007 r. spektakle: „Maliny”(na podst. „Balladyny”) w reż. J. Kowalskiej na scenie „W bramie” Teatru im. Słowackiego w Krakowie oraz „Jajokracja” w reż. J. Szurmieja w Teatrze Rampa w Warszawie.

Materiał na swoja pierwsza płytę nagrała w Radiu Kraków. Płyta ukaże się niebawem.

Tekst na podstawie strony: www.ballada.pl