•                                                                                             

„Magiczna moc Sobótki” - Finał projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie. 16.06.2018 r. od godz. 13.30 do 15.00 w Parku Zdrojowym, o godz. 15.00 przejście do Parku Norweskiego (puszczanie wianków na stawie) do godz. 16.00. Wstęp wolny.

Tańce w kręgu dla wszystkich, warsztaty robienia wianków z krepiny (włoskiej bibuły) oraz z polnych kwiatów, czarodziejskie malowanie kwiatu paproci, wróżby, czytanie poezji świętojańskiej oraz wernisaż wystawy fotograficznej - to właśnie „Magiczna moc Sobótki”. Zapraszamy na otwartą imprezę taneczną w Parku Zdrojowym i Norweskim, będącą finałem międzypokoleniowego projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie.

Dzieci w wieku 6-14 wraz z seniorami (50+) z Klubu Seniora przygotowywali Tańce w Kręgu z całego świata, by zaprosić do wspólnego tańca małych i dużych jeleniogórzan oraz turystów. Zaplanowali tańce przeplatane wróżbami i czytaniem fragmentów „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego. Na stoiskach artystycznych będzie można wykonać wianki oraz namalować „zielaki”, czyli kompozycje ziół. Tańce poprowadzi wspaniała artystka Agata Szmigrodzka, wróżyć z ziół będzie niezwykła cieplicka malarka, poetka Maria Maczkowska, warsztaty wyplatania wianków z polnych kwiatów poprowadzą również seniorzy z Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Na koniec odbędzie się puszczanie wianków na wodzie w Parku Norweskim.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra. Impreza realizowana jest przez Przystań Twórczą - Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze wraz z Klubem Seniora „Młodzi Duchem”. Więcej informacji można uzyskać w Przystani Twórczej pod nr tel. 75 – 71 – 22 – 892.

Dziękujemy serdecznie naszym sponsorom za wsparcie projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie.

Sponsorem słodkich nagród i poczęstunku jest Hotel Gołębiewski w Karpaczu.

Sponsorem upominków jest Pani Katarzyna.

Książki "Tomek, Adam i wehikuł czasu" przekazała Książnica Karkonoska.

Serdecznie dziękujemy.

Przygoda z tańcem w kwiecistych rytmach

Nasi Klubowicze pozyskali pierwszych sponsorów.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi Wiśniewskiemu, Radnemu Powiatu Jeleniogórskiego za zasponsorowanie materiałów na spódnice dla tańczącej grupy, które będziemy własnoręcznie zdobić kwiecistymi wzorami i tańczyć w nich podczas finału projektu "Młodzi Duchem w Akcji" 16 czerwca w Parku Zdrojowym.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-13 w międzypokoleniową, taneczną podróż do różnych ciekawych krajów oraz dawnych kultur razem z Klubem Seniora „Młodzi Duchem”.

Wspólnie ożywimy dawne legendy związane z Nocą Świętojańską oraz poznamy historię tańca na podstawie obrazów znanych malarzy np. Picassa.

Spotkania realizowane są z projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze.  

Tańce w kręgu z różnych stron świata -  to prawdziwa przygoda, podczas której zrealizujecie swoje pasje, spełnicie własne marzenia artystyczne i poznacie przyjaciół w różnym wieku.

To tańce z duszą nawiązujące do Nocy Świętojańskiej, które są świetną formą aktywności fizycznej, dają wiele radości z bycia razem, uśmiechu oraz energii na cały dzień, uczą współpracy i działania w grupie, a do tego wspaniale poprawiają pamięć. Działaniami towarzyszącymi, realizowanymi w ramach środowych spotkań Klubu Seniora „Młodzi Duchem” będą oryginalne warsztaty plecenia wianków, tworzenia kwiatów z krepiny (włoskiej bibuły), zdobienia farbami spódnic w kwieciste wzory oraz tworzenia oryginalnej wystawy fotograficznej i społecznych działań plenerowych.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze  dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra. 

 

 

 I SPOTKANIE - 10.11.2017r.

Rozpoczął się już nasz międzypokoleniowy projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na Życie. Seniorzy z naszego Klubu wraz z dziećmi udali się w taneczną podróż do różnych krajów m.in. do Grecji.

Agata Szmigrodzka, instruktorka prowadząca spotkania rozpoczęła wspólny czas od zabaw integracyjnych przy tęczowej chuście: „Poznajmy swoje imiona”, „Wąż” „Jeżyk”. Następnie uczestnicy poznali kroki do takich tańców, jak: „Kaczka Dziwaczka”, „Spotkanie”, „Jarzębina” i „Koło Sarkazyjskie”. Była to okazja do odtańczenia również tańca korowodowego, czyli w kręgu otwartym, w którym nasi tancerze tworzyli labirynt. Nie zabrakło tańców w parach, w podwójnym kole, a nawet zabawy w krzesełka, którą zaproponował jeden z małych uczestników projektu. Na koniec odbyły się ćwiczenia rytmiczne, oczywiście wszystko w formie zabawy. Tańce sprawiły wszystkim wiele radości i przyczyniły się do integracji grupy.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie realizowany przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze finansowany jest z programu „Seniorzy w Akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra.

   

   

 

 

II SPOTKANIE - 17.11.2017r.

Podczas drugiego spotkania seniorów z z dziećmi na Tańcach w Kręgu realizowanych w ramach projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, uczestnicy wzięli udział w zabawie integracyjnej „Jestem księżniczką (księciem)” oraz poprzez podanie sobie pluszowego misia utrwalali swoje imiona.  Tym razem instruktorka tańca Agata Szmigrodzka porwała dzieci wraz z członkami Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w taneczną podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie poznali szkocki taniec w setach (czwórkach) oraz do Łotwy, gdzie nauczyli się kroków do tańca wiązów – tańca życia i przemijania. Z ubiegłego spotkania przypomnieli sobie również oryginalne tańce w kręgu tj. Jarzębina, Koło sarkazyjskie oraz Mikonos (taniec byka). Tańczono w parach, w półkole, a na koniec nie zabrakło rytmicznych ćwiczeń w formie zabawy. Tańce zintegrowały grupę, a przy tym wszyscy wspaniale się bawili. 

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie realizowany przez Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze finansowany jest z programu „Seniorzy w Akcji”

Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra.  

III SPOTKANIE - 24.11.2017r.

To już trzecie spotkanie w ramach międzypokoleniowego projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na Życie. Tym razem seniorzy z naszego Klubu wraz z dziećmi udali się w taneczną podróż do Irlandii i Wielkiej Brytanii. Agata Szmigrodzka, instruktorka prowadząca spotkania rozpoczęła wspólny czas od zabawy integracyjnej „4 pory roku”. Następnie uczestnicy poznali kroki do pięknych tańców: „Belgijka, czyli marsz irlandzki oraz „Koło Sarkazyjskie”, które pochodzi ze Szkocji. Nie zabrakło ćwiczeń rytmicznych w energicznych rytmach „Makareny”. Gościem spotkania była również pani Ola, członkini Klubu Seniora, która wykonała część zdjęć tańczącej grupy.

Już w najbliższy piątek (01.12.2017r.) o godz. 13.00 (do 14.15) zapraszamy na szczyptę historii tańca, na podstawie obrazów wielkich malarzy oraz krótką formę plastyczną. Tancerze zamienią się tym razem w wielkich malarzy i będą tworzyć oryginalne prace kredą oraz węglem. Można jeszcze dołączyć do grupy, zachęcamy więc dzieci w wieku 6-13 (zapisy odbywają się w Przystani Twórczej). 

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie realizowany przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze finansowany jest z programu „Seniorzy w Akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra.

 

 

IV SPOTKANIE - 01.12.2017r.

Tym razem uczestnicy warsztatów Taniec w Kręgu przenieśli się do jaskini Almaden na terenie Hiszpanii, do starożytnego Egiptu oraz do kraju Azteków w Ameryce Środkowej, gdzie powstawały pierwsze malowidła związane z tańcem. Agata Szmigrodzka prowadząca spotkanie opowiedziała o historii tańca na podstawie dawnych fresków oraz poprowadziła zabawę integracyjną o dziewięciu muzach m.in. o Terpsychorze, opiekunce tańca. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że już w starożytnych czasach taniec był metodą skutecznego wychowania młodych, kreowania ich duszy i ciała oraz wspomagał proces myślowy. Na koniec nasi tancerze przeobrazili się w artystów, którzy kredą oraz węglem wyczarowali na arkuszach papieru własne tańczące muzy. Prace zostały wyeksponowane w przystaniowej galerii.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.  Spotkania realizowane są przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” i dofinansowane przez Miasto Jelenia Góra. 

V SPOTKANIE - 08.12.2017r.

Tym razem uczestnicy warsztatów Taniec w Kręgu udali się wraz z Agatą Szmigrodzką w magiczną podróż do Ameryki Południowej. W Peru nauczyli się tańca związanego z „myciem księżyca”. Wiele radości przyniósł również taniec Indian, szczególnie wodzowi stojącemu w środku kręgu. Nie zabrakło zabaw integracyjnych, nauki imion, oraz piosenki w „kręgu siedzącym” ćwiczącej pamięć i koordynację ruchową. Na koniec wszystkich porwały do tańca gorące rytmy „Makareny”.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

 

 

 

 

VI SPOTKANIE - 15.12.2017r.

 

Podczas ostatniego spotkania na warsztatach „Taniec w Kręgu” przed świętami Agata Szmigrodzka zabrała uczestników projektu „Młodzi Duchem w Akcji” - Apetyt na życie w magiczną podróż do Peru, w którym nauczyli się kroków do tańca kondorów. Tym razem podczas tańca Indian dwóch szamanów siedzących w środku celebrowało wspólne spotkanie gwiżdżąc relaksacyjną melodię. Nasi tancerze nauczyli się również tańca heks, w którym łączyli się z duszami przodków. Instruktorka tańca zaprezentowała również rodzimą wersję tańca „Siała baba mak” z fragmentami polki. Mali tancerze prezentowali zabawę integracyjną „Mój kask” oraz ćwiczyli zapamiętywanie imion. W „kręgu siedzącym” wymieniali się komplementami na swój temat, zgłębiając również wiedzę o współtowarzyszach podróży tanecznej. Na koniec wspólnie zatańczono taniec Nocy Świętojańskiej z pięknie wykonanym wiankiem z krepiny (włoskiej bibuły).

Bowiem już 31 stycznia 2018r. (środa) o godz. 16.00 podczas spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” odbędą się warsztaty „Kwieciste Wianki z krepiny”, podczas których mali i duzi uczestnicy wykonają barwne nakrycia głowy. Wianki posłużą do finałowej imprezy w Parku Norweskim, która odbędzie się w czerwcu 2018r.

Kolejne taneczne spotkanie odbędzie się 02.02.2018r. o godz. 13.00. Zapraszamy. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej).

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

     
       
     

 VII SPOTKANIE - 02.02.2018r.

 

Siódme spotkanie na mesmerycznych „Tańcach w Kręgu” członków Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wraz z dziećmi rozpoczęło się od zabaw integracyjnych: „Baba Jaga patrzy” oraz nauki imion poprzez zabawy ruchowe. Międzypokoleniowa grupa, która poszerzyła się o energiczną parę: prababcia-prawnuk ćwiczyła kroki do tańców Indian (tzw. głaskanie księżyca), „Siała baba mak” oraz taniec korowodowy. Nie zabrakło gorących rytmów samby. Na koniec odbyła się relaksacja w parach międzypokoleniowych w formie oryginalnego masażu. Dzieci rysowały seniorom na plecach swoje imiona, naśladowały paluszkami powiew wiatru itp. Tancerze mieli już swoich pierwszych widzów, w postaci koleżanek, które przez okno podglądały gorące rytmy "Tańców w Kręgu". Już na wiosnę, tańce przeniosą się w plener i wszyscy chętni będą mogli dołączyć do naszego kręgu ;)

Na kolejne spotkanie, a dokładniej "Szczyptę historii tańca" na podstawie obrazów znanych malarzy zapraszamy już w najbliższy piątek (09.02.18r.) na godz. 13.00 do 14.15. (Obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej lub pod nr tel. 75 71 22 892).

 
 
 

                

 VIII SPOTKANIE - 09.02.2018r.

 Tym razem nasi tancerze przemienili się w artystów i przygotowali prace tańczących postaci, które wcześniej odrysowywali od własnych kształtów. Agata Szmigrodzka opowiedziała na podstawie obrazów znanych malarzy o tańcach renesansu i baroku. Prace zawisły w Galerii Przystaniowe Inspiracje.

 
 

               

  IX SPOTKANIE - 16.02.2018r.

Spotkanie na międzypokoleniowych „Tańcach w Kręgu” rozpoczęliśmy od zabawy „Chodził lisek koło drogi” zaproponowanej przez dzieci. Integrowaliśmy się również poprzez małą formę teatralną, czyli odgrywanie i zgadywanie bajek. Nasi tancerze, w kwiecistych wiankach wykonali piękny Taniec Św. Jana na Sobótkę oraz przypomnieli sobie kroki do „Jarzębiny czerwonej” i „Siała baba mak”. Tym razem poznali widowiskowy „Taniec w setach” czyli w czwórkach, w którym tancerze malowniczo zmieniają figury.

W najbliższy piątek (23.02.18r.) o godz. 13.00 zapraszamy na kolejne Tańce w Kręgu (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej).

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

     
   

 

   X SPOTKANIE - 23.02.2018r.

 Warsztaty „Tańców w Kręgu” rozpoczęły się od zabawy integracyjnej, dzięki której dzieci i seniorzy utrwalili sobie imiona współuczestników projektu. Następnie poznawali daty urodzenia całej grupy. Ćwiczyli również kroki do tańca Indian, heksy, oraz tańca „Siała baba mak” w parach. Na koniec uczestników porwały gorące rytmu Makareny.

  

 

XI SPOTKANIE - 02.03.2018r.

 

Podczas ostatniego spotkania seniorów z dziećmi na Tańcach w Kręgu realizowanych w ramach projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, uczestnicy wzięli udział w zabawie integracyjnej „Igła magnetyczna”, podczas której wykonywali taneczne zadania. Mali i duzi tancerze uczestniczyli w show „Mam talent” i prezentowali swoje talenty do tańca, akrobatyki, a nawet poezji. Grupa utrwalała tańce w kręgu m.in. heks oraz „Koło sarkazyjskie”. Nie zabrakło zabaw rytmicznych, pantomimy oraz zaproponowanej przez dzieci zabawy w „posągi”.

 

           

 

 

 

XII SPOTKANIE - 09.03.2018r.

 

Agata Szmigrodzka opowiedziała o tańcu w Romantyzmie – wielkiej epoce stylizacji tańca, na podstawie obrazów wielkich malarzy. Międzypokoleniowa grupa z projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie poznała twórczość m.in. Franciszka Goi obraz „Czarownice” czy też Eugeniusza Delacroix obraz „Wiosna”. Następnie „Taniec w ruchu” uchwycili nasi mali i duzi artyści podczas warsztatów plastycznych z wykorzystaniem techniki kolażu. Z fragmentów kolorowych gazet wyczarowali tańczące postacie.

Następne spotkanie, tym razem na „Tańcach w Kręgu” odbędzie się w najbliższy piątek (16.03.2018r.) o godz. 13.00.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-13 w międzypokoleniową, taneczną podróż do różnych ciekawych krajów oraz dawnych kultur razem z Klubem Seniora „Młodzi Duchem”.

Wspólnie ożywimy dawne legendy związane z Nocą Świętojańską oraz poznamy historię tańca na podstawie obrazów znanych malarzy np. Picassa.

Spotkania realizowane są z projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze.

Więcej informacji można uzyskać w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze pod nr tel. 75 – 71 – 22 – 892.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze  dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

       
 

  

 

 

 

XIII SPOTKANIE - 16.03.2018r.

 

Tym razem nasza międzypokoleniowa grupa „Tańców w Kręgu”, rozpoczęła spotkanie od przygotowania układu choreograficznego w trójkach. Seniorzy wraz z dziećmi tańczyli przygotowane układy do rytmów disco, dziewczynki wykonywały szpagaty i gwiazdy, a reszta nagradzała ich brawami. Następnie uczestnicy integrowali się poprzez zabawę w wymyślanie słów na konkretną literę. Podzieleni na dwie grupy tworzyli  również oryginalne rymowanki, przygotowując się tym samym do wróżb, w których wezmą udział podczas finałowej imprezy związanej z Nocą Świętojańską. Dzieci i panie biorące udział w projekcie poprowadziły samodzielnie tańce: „Księżyc”, „Taniec ognia”, „Koło Sarkazyjskie”, „Heks oraz „Taniec Sobótki”. Na koniec wspólnie w kręgu, trzymając się za dłonie, wszyscy pomyśleli magiczne życzenie na kolejny tydzień.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-13 oraz seniorów (50+) na kolejne „Tańce w Kręgu”, które odbędą się już w najbliższy piątek (23.03.2018r.) o godz. 13.00 w Przystani Twórczej. (Obowiązują wcześniejsze zapisy).

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze  dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

 

 

 

    XIV SPOTKANIE - 23.03.2018r.

 

 

Międzypokoleniowe „Tańce w Kręgu” pod okiem wspaniałej instruktorki Agaty Szmigrodzkiej rozpoczęły się od zabaw integracyjnych w kręgu na spostrzegawczość. Uczestnicy spotkania bawili się w znaną zabawę chodzi lisek koło drogi w nowszej wersji oraz w głuchy telefon, przez który podawano sobie nazwy kontynentów. Dzieci zaśpiewały seniorom piosenkę o pszczółce Mai, a seniorzy dzieciom o kotku. Grupa trenowała samodzielnie Taniec Sobótkowy, Taniec Ognia, Taniec Indian z Ameryki Północnej oraz Heks z Finlandii. Dzieci same nauczyły się śpiewu do Tańca Księżyca, by podczas wykonania układu choreograficznego również śpiewać. Na koniec wszyscy życzyli sobie smacznego jajka i mokrego dyngusa.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze  dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

 

       

 

 
   XV SPOTKANIE - 06.04.2018r.

 

Tym razem mali i duzi tancerze z międzypokoleniowego projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie wcielili się najpierw w rolę aktorów i odegrali takie bajki, jak: „Czerwony Kapturek”, „Niebieski Kapturek”, „Lokomotywa”, a nawet „Brzydkie Kaczątko”. Następnie trenowali tańce w kręgu m.in. „Mysie Księżyca”, „Heks” czy też „Taniec Sobótkowy”. Wszyscy integrowali się i wspaniale bawili.

Zapraszamy na kolejne spotkanie na „Tańcach w Kręgu” już w najbliższy piątek (13.04.2018r.) o godz. 13.00. Agata Szmigrodzka poprowadzi „Szczyptę historii tańca na podstawie obrazów malarzy” z oryginalną formą artystyczną. Wyczarujemy bowiem tancerkę z formy przestrzennej i barwnych materiałów. (Obowiązują wcześniejsze zapisy).

Więcej informacji można uzyskać w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze pod nr tel. 75 – 71 – 22 – 892.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze  dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

 

Tym razem mali i duzi tancerze z międzypokoleniowego projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie wcielili się najpierw w rolę aktorów i odegrali takie bajki, jak: „Czerwony Kapturek”, „Niebieski Kapturek”, „Lokomotywa”, a nawet „Brzydkie Kaczątko”. Następnie trenowali tańce w kręgu m.in. „Mycie Księżyca”, „Heks” czy też „Taniec Sobótkowy”. Wszyscy integrowali się i wspaniale bawili.

Zapraszamy na kolejne spotkanie na „Tańcach w Kręgu” już w najbliższy piątek (13.04.2018r.) o godz. 13.00. Agata Szmigrodzka poprowadzi „Szczyptę historii tańca na podstawie obrazów malarzy” z oryginalną formą artystyczną. Wyczarujemy bowiem tancerkę z formy przestrzennej i barwnych materiałów. (Obowiązują wcześniejsze zapisy).

Więcej informacji można uzyskać w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze pod nr tel. 75 – 71 – 22 – 892.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze  dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

 

 

XVI SPOTKANIE - 13.04.2018r.

 

Francuski artysta impresjonizmu oraz klasycyzmu Edgar Degas i jego obrazy ukazujące baletnice były inspiracją dla międzypokoleniowej grupy „Tańców w Kręgu”.

Nasi mali i duzi artyści odrysowując tym razem panie w baletowych pozach, wykonali piękne prace, wyklejane tkaninami. Prace można obejrzeć w Przystaniowej Galerii.

Pani Krystyna z Klubu Seniora, która wspiera projekt i szyje stroje dla naszych tancerzy, dokonała również przymiarki kamizelek dla chłopców. Dziękujemy za poświęcony czas i wielkie serce :)

Zapraszamy dzieci w wieku 6-13 i seniorów (50+) na kolejne „Tańce w Kręgu” już w najbliższy piątek (20.04.18r.) o godz. 13.00 w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej lub pod nr tel. 75-71-22-892).

 XVII SPOTKANIE - 20.04.2018r.


Nasza międzypokoleniowa grupa „Tańców w Kręgu” przygotowuje się do czerwcowego finału ćwicząc nie tylko układy taneczne, ale również zabawy. „Piosenką z kwiatkiem” dzieci wraz z seniorami podzieleni na dwie grupy integrowali się, śpiewając utwory, w których była mowa o kwiatach lub innych roślinach. Wybrzmiały więc piosenki o krokusach, wiośnie, zielonej trawce, stokrotkach, czerwonych makach itp. Ponadto drużyny wymyślały życzenia zaczynając od magicznych słów abrakadabra i czary mary. Oczywiście ćwiczono tańce finałowe m.in. „Mycie Księżyca”, „Heks”, czy też „Taniec Sobótkowy”.

Zapraszamy na kolejne „Tańce w Kręgu”, które odbywają się co piątek w godz. 13.00 – 14.00. Wstęp jest wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze).    

Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 75 – 71 – 22 – 892.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

 


 XVIII SPOTKANIE - 27.04.2018r.

„Starzy – młodzi, starzy – młodzi, razem taniec nam wychodzi” – to okrzyk, który wymyśliła nasza międzypokoleniowa grupa podczas ostatniego spotkania na „Tańcach w Kręgu”. Nasi tancerze wymyślali życzenia na finał projektu oraz ćwiczyli choreografie do tańców nie tylko w kręgu, ale również korowodowych i tańczonych w setach (czwórkach).

Zapraszamy na kolejne „Tańce w Kręgu”, które odbędą się 11 maja (piątek) w godz. 13.00 – 14.00. Wstęp jest wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze).   

Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 75 – 71 – 22 – 892.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.


 XIX SPOTKANIE - 11.05.2018r.

 

Nasi tancerze ćwiczyli choreografie do tańców w kręgu oraz integrowali się poprzez dworskie zabawy ruchowe. Uczestnicy międzypokoleniowego projektu „Młodzi Duchem w Akcji” byli fotografowani przez profesjonalną fotografkę Patrycję Stachów. Zdjęcia będą wyeksponowane na wystawie podczas finału projektu pod nazwą „Magiczna moc Sobótki” 16 czerwca 2018r. w Parku Norweskim.

Zapraszamy na kolejne „Tańce w Kręgu”, które odbędą się 18 maja (piątek) w godz. 13.00 – 14.15 (Szczypta historii na podstawie obrazów malarzy + mała forma plastyczna). Wstęp jest wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze).   

Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 75 – 71 – 22 – 892.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.


XX SPOTKANIE - 18.05.2018r.

 

„Szczypta historii tańca na podstawie obrazów malarzy” w ramach „Tańców w Kręgu” tym razem dotyczyła Nocy Świętojańskiej i porównania tańców w kręgu w różnych epokach. Dzieci i seniorzy zwrócili uwagę na techniki przedstawiania ruchu w malarstwie i sami malowali siebie tańczących wokół kwiatu paproci. Każdy mały i duży tancerz przykleił obok życzenie, a następnie posypał swoją pracę „magicznym” brokatem, by życzenie wkrótce się spełniło. Uczestnicy warsztatów odbijali również swoje dłonie na pracach, a nawet wykonali z tych odbić kwiat paproci. Prace są wyeksponowane w Przystaniowe Galerii. Miłą niespodziankę sprawił wszystkim Marcin Wielewiński, uczestnik projektu-zdobywca II miejsca w konkursie recytatorskim, który wyrecytował oryginalny wiersz „Szły raz myszy”. Nasza międzypokoleniowa grupa dzieli się ze sobą radością z osiągnięć w różnych konkursach.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie poprowadziła nasza wspaniała artystka Agata Szmigrodzka.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze  dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

Już w najbliższą środę (23.04.2018r.) od godz. 16.00 do 18.00 podczas spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” dzieci wraz z seniorami pomalują spódnice do tańców w kwieciste wzory. Warsztaty poprowadzi wspaniała, cieplicka artystka-malarka Maria Maczkowska, która jest również członkinią Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Piękne, żółte spódniczki z barwnymi lamówkami uszyły również członkinie Klubu Seniora Krystyna Szczypior oraz Maria Aleksandrowicz, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Warsztatami „Kwieciste malowanie spódnic”, na które zapraszamy również dzieci z „Tańców w kręgu” Klubowicze wesprą projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie.

 

 

- 23.05.2018 r. - Kwieciste malowanie spódnic z Klubem seniora "Młodzi Duchem"

Cieplicka artystka-malarka Maria Maczkowska poprowadziła oryginalne warsztaty malowania spódnic w kwieciste wzory dla dzieci oraz seniorów z „Tańców w Kręgu”. Wspaniałe kwiaty ozdobiły stroje naszej międzypokoleniowej grupy. Członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” pomagali przy malowaniu barwnych kwiatów farbami do tkanin i w ten sposób wsparli projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, realizowany z programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


25.05.2018r. - XXI spotkanie na warsztatach "Tańce w Kręgu"

Międzypokoleniowa grupa „Tańców w Kręgu” wykorzystała piękną pogodę i zatańczyła na dworze przy Szkole Podstawowej nr 6 w Jeleniej Górze choreografie tańców z całego świata. Po krótkiej rozgrzewce w parach i rozciąganiu dzieci wraz z seniorami z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” zatańczyli m.in. „Taniec Indian”, taniec w setach, „Taniec ognia”, a nawet „Tripping upstairs”. Warsztaty poprowadziła nasza wspaniała artystka Agata Szmigrodzka. Z okazji Dnia Dziecka Pani Maryla z Klubu Seniora podarowała dzieciom pyszne ciasteczka. Dziękujemy za pamięć i pyszności.

Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie, który jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze  dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

 

Już w najbliższą środę (30.05.2018r.) o godz. 16.00 w Parku Norweskim zapraszamy na Wiosenne tańce w Parku Norweskim z Agatą Szmigrodzką. Będzie to próba „Tańców w Kręgu” przed finałem (16 czerwca 2018r.) realizowana w ramach spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” z projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie finansowane z programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz dofinansowane przez Miasto Jelenia Góra. Okolicznym mieszkańcom rozdamy barwne kwiaty, do których będą dołączone zaproszenia na czerwcową imprezę taneczną. Wstęp jest wolny. (Zbiórka przy Pawilonie Norweskim).

 Więcej informacji można uzyskać w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze pod nr tel. 75 – 71 – 22 – 892.

  

 30.05.2018r. - XXII spotkanie na "Tańcach w Kręgu"

Wiosenne tańce w Parku Norweskim z Agatą Szmigrodzką.
Międzypokoleniowe „Tańce w Kręgu” zagościły w Parku Norweskim. Klubowicze wraz z dziećmi pod okiem wspaniałej instruktorki Agaty Szmigrodzkiej zatańczyli w plenerze oryginalne tańce w kręgu z różnych stron świata. Spacerowicze dołączali się do gorących rytmów z Peru, czy też Anglii. Tancerze rozdali okolicznym mieszkańcom barwne kwiaty, do których dołączone były zaproszenia na czerwcową imprezę taneczną – finał projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, który odbędzie się 16 czerwca 2018r. o godz. 13.30 w Parku Zdrojowym. Wstęp wolny.
Spotkanie było również próbą przed finałem projektu „Młodzi Duchem w Akcji”, który jest realizowany i finansowany z programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra.


 XXIII spotkanie "Tańce w Kręgu

Korzystając z pięknej pogody znów udało się zatańczyć na dworze przy SP nr 6 takie tańce jak „Mycie księżyca”, „Mykonos”, czy też „Taniec Sobótki”. Dzieci z seniorami bawili się w ciuciubabkę oraz realizowali konkurencje sportowo-taneczne. Grupa miała już swoją pierwszą publiczność, którą były dzieci ze szkoły, bacznie obserwujące choreografie. W piątek (15.06.2018r.) o godz. 13.00 ostatnia próba przed finałem na "Tańcach w Kręgu". Zapraszamy na finał projektu "Magiczna moc Sobótki" 16.06.2018r. o godz. 13.30 w Parku Zdrojowym. Wstęp wolny.


 XXIV spotkanie na "Tańcach w Kręgu"

 

Wspaniała zabawa taneczna odbyła się również podczas Festynu SP nr 6, podczas którego dzieci z seniorami tańczyli wraz z publicznością. Do tańców w kręgu i w setach dołączały maluszki, młodzież oraz dorośli. Po wspólnych pląsach uczestnicy projektu zaprosili wszystkich na „Magiczną moc Sobótki”, wręczając ulotki.

 


 

XXV spotkanie na "Tańcach w Kręgu

Ostatnie spotkanie na "Tańcach w Kręgu" przed finałem projektu. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość, ciepłe słowa i chęć uczestniczenia w kolejnym tanecznym projekcie.

Po próbie tańców grupa podsumowała spędzone chwile. Wszyscy bardzo zżyli się ze sobą. Dzieci mówiły o projekcie, że seniorom dawał radość, a dzieciom możliwość nauki.

Seniorki również chwaliły współpracę z dziećmi i możliwość poznania ich świata.

 

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie jest finansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra. Impreza realizowana jest przez Przystań Twórczą - Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze wraz z Klubem Seniora „Młodzi Duchem”.

 


 

         Finał projektu - "Magiczna moc Sobótki"

Miłosne wróżby, warsztaty wyplatania wianków z krepiny, czy też polnych kwiatów i malowania „Kwiatu paproci ze snów” oraz otwarte, międzypokoleniowe „Tańce w Kręgu” z całego świata – to atrakcje „Magicznej mocy Sobótki”, w których wzięli udział uczestnicy projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, mieszkańcy i turyści.

Impreza była finałem projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie finansowanego ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz dofinansowanego przez Miasto Jelenia Góra. Dzieci oraz seniorzy czytali magiczne fragmenty „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego oraz wiersz i prozę o „Starym-nowym zwyczaju Nocy Świętojańskiej” Marii Maczkowskiej, artystki z Cieplic. Odbył się również wernisaż wystawy fotograficznej ukazujący realizację projektu.

Tancerze oraz widzowie otrzymali białe i żółte margaretki, z których, wyrywając płatki wróżyli: „Kocha... lubi... szanuje... nie chce... nie dba... żartuje... w myśli... w mowie... w sercu... na ślubnym kobiercu”. Kolejne wróżby doczepione były do przystaniowych balonów, które losowali chętni np. „Dla miłości miej chabry, maki i stokrotki oraz pieśni ze trzy zwrotki”, czy też „Wianek zawieszony na drzwiach twej chaty, odpędzi zalotników garbatych i zezowatych”. Następnie odbył się konkurs piosenka z kwiatkiem, w którym grupa podzielona na dwie drużyny, dzieci i dorosłych na zmianę śpiewała piosenkę z roślinami w tekście. Wszyscy zostali nagrodzeni cukierkami.

Tańce poprowadziła wspaniała artystka Agata Szmigrodzka, z ziół wróżyła cieplicka malarka, poetka Maria Maczkowska, warsztaty wyplatania wianków z polnych kwiatów prowadziły panie z Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Na koniec wszyscy przeszli do Parku Norweskiego, po drodze śpiewając piosenki: „Kwiat paproci” Mieczysława Fogga, „Wiła wianki”, czy też „Stokrotka”. Przy stawie odbyło się puszczanie barwnych wianków na wodzie, będące ostatnią wróżbą. Oczywiście żaden wianek nie zatonął, więc wszystkie miłosne życzenia z pewnością spełnią się.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie, dzieciom, seniorom z Klubu Seniora "Młodzi Duchem", sponsorom oraz wszystkim, którzy realizowali z nami projekt "Młodzi Duchem w Akcji - Apetyt na życie".

Dziękujemy serdecznie naszym sponsorom za wsparcie projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie.

Sponsorem słodkich nagród i poczęstunku jest Hotel Gołębiewski w Karpaczu.

Sponsorem upominków jest Pani Katarzyna.

Książki "Tomek, Adam i wehikuł czasu" przekazała Książnica Karkonoska.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi Wiśniewskiemu, Radnemu Powiatu Jeleniogórskiego za zasponsorowanie materiałów na spódnice dla tańczącej grupy

 

 

 

 

Wystawa zdjęć autorstwa Patrycji Stachów „Magiczna moc Sobótki” z projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, realizowanego w ramach programu „Seniorzy w Akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Zapraszamy do oglądania wystawy w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze.